'Cep'e çevre vergisi geliyor

Özel iletişim vergisi ve 'eğitime katkı'dan mustarip cep telefonu abonesine ayda 1 YTL çevre vergisi geliyor. Yeni Çevre Yasası, uçak biletlerinden de yüzde 1'lik kesinti öngörüyor.

ANKARA - Özel iletişim vergisi ve eğitime katkı payından mustarip olan cep telefonu abonelerine bir de çevre vergisi geliyor. Cep telefonu aboneleri her ay 1 YTL çevre vergisi ödeyecek. Uçakla seyahat edenler de çevre vergisinden nasibini alacak.
TBMM Çevre Komisyonu, 1995'te hazırlanan ve Çevre Yasası'nda değişiklik yapan yasa tasarısını kabul etti. Tasarı, çevre kirliliğinin önlenmesi, çevrenin iyileştirilmesi ve çevre ile ilgili yatırımların desteklenmesi amacıyla çeşitli kaynaklardan kesinti yapılmasını düzenliyor. Buna göre, GSM abonelerinden her ay 1 YTL vergi alınacak. Çevre vergisini, GSM şirketleri aylık faturalara yansıtacak. Uçaklardan da yolcu başına bilet bedelinin yüzde 1'i ve taşınan yük için ton başına yıllık 1 YTL vergi alınacak. Tehlikeli atıkların ithalatını yasaklayan tasarı, bunların üretimi, satışı, depolanması, kullanılması ve taşınması faaliyetlerini yürütenlere, çevreye ve üçüncü şahıslara verebilecekleri zararlara karşı mali sorumluluk sigortası zorunluluğu getiriyor. Tasarı, kişilerin huzur ve sükûnunu, beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde gürültü oluşturulmasının yanı sıra, 'titreşim' oluşturulmasını da yasaklıyor. Ulaşım araçları, şantiye, fabrika, atölye, işyeri, eğlence yeri, hizmet binaları ve konutlar; gürültü ve titreşimi belirlenen standarta indirmek için tedbir alacak.
Mera işgaline af
Bu arada, Adalet Komisyonu'nda, daha önce çıkarılan mera affının kesinleşmiş davalara da uygulanmasını öngören AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik'in hazırladığı yasa teklifi, CHP'lilerin itirazına rağmen AKP'lilerin oylarıyla kabul edildi. Görüşmelerde CHP'li Orhan Eraslan, Anayasa'ya aykırı düzenleme yapıldığını belirterek, "Meralarda önce fiili durum yapacaksınız, sonra hukuku fiili duruma uyduracaksınız. Bu, düzenleme rant yağmacısına hizmet" dedi.
Kabul edilen teklife göre, belediye ve mücavir alan sınırlarında kalan, 1 Ocak 2003'ten önce kesinleşmiş imar planları içinde yerleşim yeri olarak işgal edilip mera olarak kullanımı teknik açıdan mümkün olmayan yerler, Hazine adına tescil edilecek. Hazine bunlarla ilgili davalardan vazgeçecek. Hazine'ye tescili gerekirken özel kişilere tescil edilen alanlarla ilgili davalardan da, rayiç bedelin yarısı ödendiğinde vazgeçilecek.