'Cep'e talep sürecek

Denetim, vergi, danışmanlık ve kurumsal finansman alanında faaliyet gösteren Deloitte, telekomünikasyon, medya ve teknoloji sektörlerinde 2005 yılı öngörülerini açıkladı.

İSTANBUL - Denetim, vergi, danışmanlık ve kurumsal finansman alanında faaliyet gösteren Deloitte, telekomünikasyon, medya ve teknoloji sektörlerinde 2005 yılı öngörülerini açıkladı.
Telekomünikasyon, Medya ve Teknoloji (TMT) alanlarındaki küresel öngörülerini içeren 'TMT Trendleri 2005' raporu, Deloitte'un dünya çapında 5 bini aşkın TMT iş ortakları ve üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Raporun açıklandığı toplantıda konuşan Deloitte Türkiye, Stratejik Pazarlama İş Geliştirme ve Pazarlamadan Sorumlu Ortağı Sait Gözüm, araştırmadaki dört bölümde mobil iletişim, sabit hat, medya ve teknoloji sektörlerinin geleceği ile ilgili öngörüler bulunduğunu söyledi.
TMT sektörlerinin gelecekte kritik öneme sahip olacağını belirten Gözüm, bunların gelişmiş ekonomilerin en dinamik kesimi olduğunu ifade etti. Sait Gözüm sözlerine şöyle devam etti:
"Dünyada en hızlı değişim TMT sektörlerinde yaşanıyor. AB'ye uyum sağlamaya çalışan Türkiye de bu değişimi öngörmek zorunda. Ancak bu sayede bu sektörlerde gerçekçi stratejiler geliştirilebilir." Raporda dört ana başlık altında bulunan sektör öngörüleri de şöyle sıralandı:
Sabit Hat Sektörü: Sabit telefon şebekesinin kalite ve güvenilirliğiyle sektördeki liderliğini koruyacağı ve bu hat üzerinden internet erişimine olan talebin bu yıl da süreceği öngörülüyor. Bu yıl bu operatörlerin geniş bant üzerinden oynanan oyunlar, sanal dergiler ve film yayınları gibi ürünlerden elde edilen gelirlerin de artması bekleniyor.
Mobil İletişim Sektörü: Bu yıl da kendi sektörünün hâkim taşınabilir teknolojisi olmayı sürdürecek cep telefonu abonelerinin yıl sonuna kadar 2 milyarı bulması bekleniyor. Bunun sonucunda 2. nesil şebekelerin yüzde 45'i aşan operasyonel kârıyla altın yumurtlayan tavuklar haline geleceği tahmin ediliyor. 3. nesil şebekelerin ise 2006 yılının sonuna doğru yaygınlaşması da öngörüler arasında. Cep telefonlarında melodiler, duvar kâğıtları ve diğer kişiselleştirme araçları en kârlı içerikler olacak. Radyo Frekanslı Tanımlama, barkod, sağlık, lojistik, ulaşım ve inşaata kadar tüm sektörlerde kullanılmaya başlanacak.
Medya Sektörü: Bu yıl içinde reklamlar bilgisayar oyunlarına, yazılımlara, web tarayıcılarına hatta cep telefonlarına entegre edilecek. Cep telefonu, internet, fotoğraf ve müzik gibi ortamlardan ciddi getiri elde eden şirketlerin sayısı kısıtlı olacak. Yılın en cazip işbirlikleri elektronik oyun şirketleri ile film stüdyoları arasında olacak. İnternetin medya kuruluşları ile rekabeti yoğunlaşacak. Gazete yayımcıları ise internet üzerindeki faaliyetlerinde bir büyüme yaşayacak.
Teknoloji Sektörü: Ethanol temelli piller ticari olarak kullanıma sunulacak. Robotlar günlük hayatta özellikle ev ve işyerlerinde güvenlik ve temizlik gibi alanlarda daha çok yer alacak. Yapıları atom düzeyinde değiştirilebilmesini sağlayan nanoteknoloji, bu yıl sonuna doğru hayata girmeye başlayacak. Nanoteknolojiyle kendi kendini temizleyen camlar, kurşun geçirmeyen giyisiler üretilecek.