Ceplerin kaydı AB'ye de örnek

Kaçak cep telefonu kayıt işlemi, AB'nin gündeminde. Hırsızlığa karşı bilgi ihbar merkezi için ilk İngilizler harekete geçti.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Tüketiciler arasında cep telefonlarını kayıt altına alma telaşı sürerken Türkiye, bu uygulamayla Avrupa Birliği (AB) ülkelerine örnek olmaya hazırlanıyor. Gelecek hafta faaliyete geçecek 'bilgi ihbar merkezi'ne kayıt kimlik bilgileriyle kayıt olacak tüketicilerin cep telefonlarını kaybetmeleri durumunda telefonu bloke edecek sistemin aynısının tüm Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde kullanılması da gündemde.
Bu sistem AB ülkelerinde uygulanmaya başlarsa cep telefonları tüm Avrupa'da güvende olacak. Konuyla ilgili olarak ilk adımı İngiltere atarken önümüzdeki aylarda diğer Avrupa ülkelerinde de bu projeyi içine alan 'merkezi seyahat sistemi'nin kurulması için çalışmaların hızlanacağı belirtiliyor.
Gelecek hafta içinde hizmete girmesi planlanan IMEI denetleme sistemi olarak da adlandırılan 'bilgi ihbar merkezi'nde yaklaşık 15 kişilik bir ekip 3 vardiya halinde çalışacak. Ankara'da Telekomünikasyon Kurumu (TK) bünyesinde faaliyet gösterecek merkezden yararlanmak için cep telefonu alan tüketicilerin IMEI numaraları ve kimlik bilgileriyle sisteme kayıt olmaları ve bir şifre alma yeterli. Bu süreçten sonra cep telefonu çalınan ya da kaybolan abone, merkeze başvurduğunda şifresiyle telefonunu kullanılamaz hale getirecek. Sistemin aynı kredi kartındaki gibi işleyeceğini söyleyen Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Murat Dursun, "Cep telefonu için insanlar soyulmayacak, çünkü sistem anında telefonu kullanılamaz hale getiriyor" dedi.
Telekomünikasyon Kurumu tarafından başlatılan cep telefonlarının kayda alınması işlemleri sırasından toplanması planlanan 20 trilyona yakın gelirin bu merkezin kurulması için harcandığına dikkat çeken Dursun, bu projenin yakında AB ülkelerinde de uygulanacağını açıkladı. Bu konuda Türkiye'nin hızlı ve öncü hareket ettiğini anlatan Dursun, "İngiltere sistemin nasıl yürütüldüğü konusunda bilgi istedi. Ardından diğer Avrupa ülkelerine de sistem anlatılacak. Avrupa'yı kapsayan merkezi seyahat sistemi kurulduğunda ise cep telefonlarınızı istediğiniz gibi kullanabileceksiniz" diye konuştu.
Gurbetçiye sorun yok
Kayıt işlemlerinde yaşanan kuyruklarla ilgili eleştirilere de değinen Dursun, faturası olan ya da telefonunu yasal yollarla alan tüketicilerin mağdur olmadıklarını belirtti. Dursun şunları söyledi:
"Faturasını ibraz eden ya da cep telefonunu yasal yollarla alan tüketiciler para ödemiyor. Herhangi bir belge veremeyenler ise 5 YTL karşılığında kendilerini aklayabiliyor. Ayrıca Vergi Usul Kanunu'na göre işletmeler sattıkları malın belgesini 5 yıl saklıyor. İsteyen tüketiciler bunu talep edebilir."
Yurtdışından Türkiye'ye gelenlerin cep telefonlarını nasıl kullanacağı konusuna da açıklık getiren Dursun şöyle devam etti: "Bu proje Türk operatörlerin kartlarıyla çalışan telefonları kapsıyor. Yurtdışından gelenler operatöre pasaportlarıyla başvurup kayıt yaptırdıklarında sorun yaşanmayacak."