Cep'te kadın özgürlüğü

Bugüne kadar erkeklerin en büyük alıcı ve karar verici olduğu cep telefonu pazarında artık kadın tüketiciler için üretilen özel modeller göze çarpıyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Bugüne kadar erkeklerin en büyük alıcı ve karar verici olduğu cep telefonu pazarında artık kadın tüketiciler için üretilen özel modeller göze çarpıyor. Pudra kutusuna benzeyen tasarımlardan, boy-kilo hesaplaması yapan modellere kadar sadece kadınların ihtiyaçlarını karşılayacak telefonlar üreten şirketler bunun karşılığınıda alıyor. Siemens BenQ, bu yıl ilk kez sadece kadınlara yönelik bir ürün olarak CL75'i tasarlarken Samsung E530'i üreterek kadın tüketicileri kendine çekiyor.
Samsung ayrıca X660, D500 ve D600 modellerinde kadınların beğenisini kazanacak kırmızı gibi özel renkleri getirerek bu tüketici grubuna geniş bir seçenek sunuyor. Sony Ericsson, önümüzdeki günlerde pırıltılı taşlarla süslenebilen kadınlara yönelik Z300 modelini piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Nokia yeni ve ilginç renk ve gövdeleriyle dikkat çeken modelleri Nokia 7360, 7370 özellikle modanın en sıkı takipçisi kadınlar tarafından ilgi görüyor.
Samsung olarak kadınlara en çok yönelen üreticilerden olduklarını iddia eden Samsung cep telefonlarından sorumlu satış ve pazarlama müdürü Yusuf Temizel, "Kadın tüketicilere yönelik modellerimizin satışlardaki payı yüzde 10, tüm satışlarımızda kadınların payı ise yüzde 25'e çıktı. Kadın tüketicilerin model değiştirme süresi azalıyor" dedi.
Tek dokunuşla ayna oluyor
Pembe ve pastel renklerde istiridye tasarımlı E530 modelinin kadınlar arasında büyük ilgi gördüğünü söyleyen Temizel, "1 megapiksel dijital kamerası bulunan E530, günlük fiziksel, duygusal ve mantıksal biyoritmi ölçen bir mönüye sahip. Cihaz ayrıca kadınların özel zamanları için düzenlenen 'pink schedule' ve formda bir vücut için boy-kilo hesaplaması gibi özelliklerinin yanında 'shopping list' (alışveriş listesi) ile yaşama kolaylık getiriyor" dedi.
CL75'in tamamıyla kadın tüketicilerin ihtiyaçları düşünülerek tasarlandığını ifade eden Siemens BenQ Ürün Müdürü Özgür Kirazcı, CL75'in tek dokunuşla aynaya dönüşen ekranı, pudra kutusu gibi tasarlanan gövdesi, çiçeksi motifleri ve 90 gramlık ağırlıyla çok kadınsı telefon olduğunu aktardı. Kirazcı, kadın tüketicilerin beklentileri hakkında şunları söyledi:
"Kadınlar daha çok kapaklı modelleri tercih ediyor. Yuvarlak hatlı, renkli ve büyük ekranlı modeller tercihlerinde etkili oluyor. Ayrıca tasarıma erkeklerden daha çok önem veriyorlar. Erkekler teknolojik özellikleri, kadınlar tasarımı ön planda tutuyor."
Kadınların telefonda özellikle tasarıma önem verdiğini belirten Sony Ericsson Pazarlama Müdürü Oben Tezel ise Z520i modelinin özellikle kadınların ilgisini çektiğini vurguladı.
Gelecek dönemde satışa sunulacak olan Z300i'nin de isteğe göre yapıştırılabilecek minik parıltılı taşlarıyla dikkat çektiğini belirten Oben Tezel, "Kadınların alacakları ürünün içine hoşlanacakları oyun koymak da son derece önemli" diye konuştu.