Cepte kayıt rehberi

IMEI yanlışsa kayıt yaptırma
Kayıt dışı cep telefonlarının kayıt altına alınması için GSM operatörlerinin gönderdiği mesajlara dikkat edin. Çünkü mesajda belirtilen IMEI numarası daha önce kullandığınız telefonunuza ait olabilir. Bu durumda hiçbir işlem yapmanıza gerek yok.
Birden fazla mesaj gelirse
Kayıt dışı telefonda, farklı operatörlere ait sim kartı kullandıysanız bütün operatörlerden mesaj alabilirsiniz. Kayıt için istediğiniz operatörü seçebilirsiniz. Hatta bütün operatörleri de seçebilirsiniz. 5 YTL'lik kayıt ücreti sizden bir kez tahsil edilecektir.

ANKARA - Telekomünikasyon Kurumu, kayıt dışı cep telefonlarının kayıt altına alınması için GSM operatörlerinin gönderdiği mesajların aboneler tarafından dikkatli okunması uyarısında bulundu.
Telekomünikasyon Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Alkan, "Kayıt altına alınacak cihazın IMEI numarası mesajla gönderiliyor. Aboneler gelen mesajları son derece dikkatli ve titiz okusunlar. Buna göre kayıt yaptırsınlar" dedi.
Alkan, kayıt dışı telefonların kayıt altına alınmasıyla ilgili kanunun, 'uygulaması zor ve zamanı kısıtlı' bir kanun olduğunu belirterek, bu kadar kısa sürede çok sağlıklı ve hatasız bir düzenlemeyi gerçekleştirmenin imkânsız olduğunu ifade etti. Kurumun, bunun için olağanüstü bir gayret gösterdiğini kaydeden Alkan, kayıt işlemlerini kısa sürede ve aboneleri mağdur etmeden çözebilmek için ciddi çalışmalar yaptıklarını, her türlü alternatifi dikkate alarak uygulamaya geçildiğini söyledi. Alkan şöyle konuştu: "Gelinen nokta, bütün bu olumsuzluklara rağmen en iyisi ve en doğrusu olabilecek düzenleme ve uygulamadır."
Farklı mesajın nedeni
Alkan, operatörlerin her birisinin kayıt dışı telefonlara neden farklı mesajlar gönderdiğine ilişkin soruyu yanıtlarken, daha önce standart mesaj üzerinde yoğunlaşıldığını, buna göre abonelerin kayıt merkezlerinde kayıt yaptırması gerekeceğini, ancak büyük sıkıntılar doğuracağı gerekçesiyle bu uygulamadan vazgeçildiğini kaydetti.
Uygulamayı kolaylaştırabilmek için 'otomatik mesaj' çözümüne karar verildiğini ifade eden Alkan, her abonenin çözümünün farklı olacağı için mesaj içeriğinin de farklı olmasında Kurumun bir mahsur görmediğini belirtti. Alkan, şöyle devam etti: "Bunda hiçbir mahsur görmedik. Aksine, her operatör kendi sisteminde en sağlıklı kayıt altına alma işlemini nasıl yapacaksa, onu içeren mesajı göndermesi son derece doğru yaklaşım. Operatörlerin gönderdiği mesajlara bakıldığında, özünde mesajı alan kişi hiçbir şey yapmadan cihazını kayda aldırmaya yönelik düzenleme gelişti. Kimi hediye puanı, kimi kendisi karşılıyor. Müşterilerini en az şekilde mağdur edecek şekilde çözümler geliştirdi. Kargaşa şundan kaynaklanıyor: Kayıt dışı bir makineye üç operatörün kartını da takabiliyoruz. Bu durumda üç operatörden mesaj gelme ihtimalini artırmış oluyoruz. Dolayısıyla abone burada bir kargaşa yaşıyor.
Abone ne yapacak?
'Üç hattıma da mesaj geldi, ben hangisini tercih edeceğim' diyor. Yapması gereken: Hangisi işine geliyorsa onu seçmektir. Hepsini de seçebilir, bunda hiçbir engel yok. Operatörler, kendi içlerinde eşleştirmek suretiyle mükerrerlikleri zaten ortadan kaldırıyor. Bu nedenle abone üç operatör için de kayıt parası vermeyecektir."
'IMEI'yi iyi okuyun'
Alkan, kargaşa yaşanmasının gönderilen mesajların dikkatli okunmamasından kaynaklandığını vurguladı. Operatörlerin gönderdiği mesajlarda, kayıt altına alınacak cihazın IMEI numarasının belirtildiğini ifade eden Alkan, verilen bu numaranın hangi cihaza aitse onun kaydettirilmesi gerektiğini bildirdi. Alkan, şunları söyledi: "Mesajda şu IMEI numaralı cihazınız kayıt dışı deniliyor. Abone geçmişte kayıt dışı bir telefona geçici olarak SIM kartını takmış olabilir. Hangi makineye taktıysa onlar sistemde göründüğünden operatör, o makineye ve endekslendiği SIM kartına mesaj atıyor. Mesajda gönderilen IMEI numarası şu anda kullandığı makineye ait ise bu makine kayıt dışıdır. Şu anda kullanmadığı makineye aitse bir şey yapmasına gerek yok. Dolayısıyla aboneler, gelen mesajları son derece dikkatli okusun. Buna göre kayıt yaptırsınlar. Abone mesajda gelen IMEI numarasına bakacak, halen kullandığı telefonun numarası ise kayıt altına aldıracak."
Fatura ibrazıyla kayıt
Alkan, gitmesi gereken mesajların yüzde 70'nin gönderildiğini, bu oranın hafta sonuna kadar yüzde 100'e ulaşacağını düşündüklerini söyledi. Mesajların 13 Aralık'a kadar süreceğini belirten Alkan, "13 Aralık'ta mesaj ve kayıt süreci bitmiş olacak. Ondan sonra kayıt altına alınmış tüm cihazları beyaz listeye aktarmış olacağız. Listeye alınmamış olanlar, siyah listede yer alacak ve bloke edilecek" diye konuştu. Alkan, kayıt dışı uyarı mesajı alanların, faturalarının olması halinde abone merkezlerine giderek, telefon kaydını yaptırabildiklerini de söyledi.
Birden çok telefon varsa
Mustafa Alkan, birden fazla kayıt dışı telefon sahibi olanların, tüm telefonlarının tek bir SIM kartı ile eşleştirildiğini, bu sayede üç telefonun da kayıt altına aldırılabileceğini belirtti. Alkan, abonenin yeni bir SIM kartını bu telefonlara takması halinde o zaman bir sorun yaşayacağını, bu durumda da IMEI numarasını düzelttirmesi gerekeceğini anlattı.
Sıkı denetim başlıyor
Klonlanmış telefon satanlara karşı, gelecek hafta yoğun bir denetim başlatılacağını da kaydeden Alkan, kanunun işyerinde kopyalama ve ilgili yazılım bulunduranlar ile klonlanmış cep telefonu satıcılarına hapis ve para cezaları öngördüğünü ifade etti. Telekomünikasyon Kurumu Başkan Yardımcısı Alkan, "Kurum olarak piyasa gözetimi ve denetimi diye, gelecek haftadan itibaren başta İstanbul'da olmak üzere denetimleri yoğunlaştıracağız. Satıcıya yönelik denetim yapacağız. İşyerlerinde bu ürünleri ve cihazları bulunduranlar ile satanlar hakkında yasal işlem yapılacak" uyarısında bulundu.