'Cep'te kayıtlar bitti, sıra iptalde

Cep telefonlarının kaydında süre dün bitti. Kayıt dışı kalanların iletişime kapatılması, GSM şirketleriyle toplantılardan sonra karara bağlanacak.

ANKARA/İSTANBUL- Kayıt dışı telefonların 5 YTL karşılığında kayda alınması için tanınan süre dün sona erdi. Kayda girmemiş telefonların devre dışı bırakılması için geri sayım başladı. Süre, yasayla belirlendiği için uzatılmayacak, ancak kayıt dışı kalan telefonların hemen görüşmelere kapatılması da söz konusu olmayacak. Kayıt dışı telefonların tespitinde yaşanan karmaşanın nedeni, otomasyon sistemi ihalesindeki gecikme. İhale ile ilgili değerlendirmenin bir hafta sonra tamamlanması ve sistemin nisanda devreye girmesi bekleniyor. GSM operatörlerine bırakılan kayıt sistemi ise soru işaretlerini gidermek yerine artırdı.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, GSM bayileri önündeki kuyruklara değinirken, şunları söyledi:
"Bunlara gerek yok. Eldeki cihazla gelen çağrıya cevap vermesi yeterli oluyor. Ama insanımız sağlamcıdır. Bilişimin de farklı bir yanı var, birçok şeyi uzaktan halleder. Buna bizim adapte olmamız zaman alacak." Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer de, kayıt süresinin uzatılmayacağını açıkladı.