'Cep'te kayıtlı kaçak artıyor

Türkiye'de düşük fatura ile ithalat yapan firma sayısının 25'e ulaştığı ve bunlardan beşinin aralık ayında Dubai üzerinden ithal ettiği cep telefonu sayısının 116 bin 509 olduğu açıklandı.

İSTANBUL - Türkiye'de düşük fatura ile ithalat yapan firma sayısının 25'e ulaştığı ve bunlardan beşinin aralık ayında Dubai üzerinden ithal ettiği cep telefonu sayısının 116 bin 509 olduğu açıklandı. Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) tarafından yapılan açıklamada, aralık, ocak ve şubatı kapsayan üç aylık dönemde ise düşük fatura ile ithal edilen cihaz sayısının 700 bini bulduğu belirtildi.
MOBİSAD'ın 3 bin 48 üye işyeri bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Kayıtlı kaçakçılık olarak nitelendirilen düşük faturayla cep telefonu ithalatının yarattığı haksız rekabet en çok bizi etkiliyor. İthalatçı kimliği altında bazı kişi ve firmaların düşük fatura ile vergi kaçırarak yarattığı haksız rekabete, bizleri tüketici önünde kazıkçı konumuna düşürmesine, devletin vergisini gasp etmesine, arızalı çıkan cep telefonu yüzünden karşısında ithalatçı, yetkili servis bulamayan tüketicinin mağduriyetine biz seyirci mi kalmalıyız?"
ifadesi kullanıldı. Kayıtlı kaçakçılığın yüzde 90'ının Dubai'den yapıldığı hatırlatılan açıklamada şöyle denildi:
'Paravan şirket var'
"Şu anda Dubai afişe olduğu için İngiltere, Belçika gibi ülkelerde paravan şirketler kurarak sürdürme gayretleri vardır. Son altı ayda Dubai'den yapılan cep telefonu ithalatı marka, model ve fiyat bazında incelendiğinde sonuç ortaya çıkacaktır. Kayıtlı kaçakçılık cihazın gerçek değerinin yüzde 10 ile 50'si arasında fiyat beyan ederek yapılmaktadır. Düşük fatura ile ithalat yapan firma sayısı yaklaşık 25 civarındadır. Sadece Aralık 2005'te bunlardan beşinin bu şekilde Dubai üzerinden ithal ettiği cep telefonu sayısı 116 bin 509 adettir. Bu rakamların bilgi ve belgeleri de derneğimizde eksiksiz mevcuttur. Üretici bazında ve uluslararası piyasalardaki fiyat hareketlerini düzenli takip eden bir birim oluşturduk. Bu çalışmalar ışığında, sorumluluğumuz gereği tüm ithalat hareketlerini izlemeyi görev kabul etmekteyiz ve kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Problemin kalıcı çözümü için bazı sektörlerde olduğu gibi 'referans fiyat' uygulamasına geçilmesini zorunlu ve kesin çözüm olarak görmekteyiz. Nisan ayı içerisinde kalıcı bir çözüme ulaşacağını umuyoruz."