'Cep'te numara taşıma yılbaşında

Avea, uzak mesafe telefon işletmeciliği konusunda yetkilendirilmiş şirketlerden İşnet, Borusan Telekom, Koç.Net, Doğan Telekom ve Global İletişim ile ara bağlantı sözleşmesi imzaladı.

İSTANBUL - Avea, uzak mesafe telefon işletmeciliği konusunda yetkilendirilmiş şirketlerden İşnet, Borusan Telekom, Koç.Net, Doğan Telekom ve Global İletişim ile ara bağlantı sözleşmesi imzaladı. Ara bağlantı sözleşmesi imza töreninde konuşan Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, sektördeki işbirliklerinin kendilerini mutlu ettiğini ifade ederek, bu işbirliklerinin telekomünikasyon sektörüne katkı sağlama ve pastayı büyütme amacı taşıdığını söyledi.
Yapılan sözleşmelerle, 'Uzak Mesafe Telefon Hizmetleri' (UMTH) işletmecileri hem ulusal hem de uluslararası kaynaklı çağrıları Avea şebekesinden sonlandırabilecek, Avea şebekesinden kaynaklanan çağrıları da yurtdışına taşıyabilecek.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlandıran Acarer, numara taşınabilirliği konusunda cuma günü belki sona yaklaşan bir toplantı yapacaklarını belirterek, bu konunun teknik olarak basit olmadığını ve dikkat edilmediği takdirde tüketiciye ciddi bir maliyetin yansıyacağını ifade etti. Acarer, numara taşınabilirliğinin muhtemelen bu yılın sonuna kadar gerçekleşeceğini söyledi. Cep telefonunda numara taşıma düzenlemesi; cep abonelerinin, numarasını değiştirmeden GSM operatörlerini değiştirmesine olanak sağlamaya yönelik hazırlanıyor.
Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan ise serbest bir piyasa ve kaliteli iletişimi müşterinin ayağına getirmek için bu anlaşmaları yaptıklarını belirterek, "Bundan sonraki hedefimiz bu büyüme trendini yeni dönemi içine katarak sürdürmek, hem abone sayımızı, hem pazar payımızı artırmaktır" dedi.