'Cep'te standart yükselecek

Dünyanın önde gelen cep telefonu üreticileri ve operatörleri, standartları yükselterek yüksek çözünürlükte resimleri hızlı şekilde gönderebilecek teknoloji altyapısını geliştirmek konusunda anlaştı.

TOKYO- Dünyanın önde gelen cep telefonu üreticileri ve operatörleri, standartları yükselterek yüksek çözünürlükte resimleri hızlı şekilde gönderebilecek teknoloji altyapısını geliştirmek konusunda anlaştı. Japonya'nın en büyük operatörü NTT DoCoMo'dan yapılan açıklamada, Ericsson, Nokia ve Siemens yanında Japon üreticilerin de katılımıyla cep telefonlarında kullanılan mevcut 3G (üçüncü nesil) teknolojisinden 10 kat daha hızlı veri iletimi sağlayacak 'W-CDMA' teknolojisinin 2007'de hazır olacağı belirtildi.
WCDMA teknolojisiyle ilgili bir çok patent hakkının ortak çalışmaya katılacak şirketlere ait olduğu hatırlatılan açıklamada, dünya genelinde 110 cep telefonu operatörü müşterilerine sunduğu çeşitli hizmetlerde bu teknolojiden kısmen faydalanıldığı ifade edildi. Bu arada Motorola'nın Türkiye pazarında hızla büyüdüğü ve 2004 yılında yüzde 300'lük büyümeyi yakaladığı belirtildi.
Motorola Türkiye Müdürü Murat Öngör, 2004 yılının dönüm noktası niteliğinde olduğunu belirtti.