Cep'te tarifeler yarışıyor

Türkiye'de cep telefonu abone sayısı 35 milyonun üzerine çıkarken GSM operatörleri, farklı abone gruplarına yönelik tarife seçenekleriyle konuşma sürelerini artırıyor. Tüketiciler de bu durumdan bütçelerine uygun faturalar sayesinde kârlı çıkıyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'de cep telefonu abone sayısı 35 milyonun üzerine çıkarken GSM operatörleri, farklı abone gruplarına yönelik tarife seçenekleriyle konuşma sürelerini artırıyor. Tüketiciler de bu durumdan bütçelerine uygun faturalar sayesinde kârlı çıkıyor.
GSM operatörlerinin bu tarife bolluğu özellikle, öğrencilerin ve çok konuşan abonelerin seçeneklerini artırıyor. 23.4 milyon aboneye sahip olan Turkcell, faturalı hat abonelerine BizbizeCell, KampusCell, BirFiyat, KademeliCell, KahramanCell, DestekCell ve Standart tarife olmak üzere yedi tarife seçeneği sunuyor. BizbizeCell, ağırlıklı olarak Turkcell aboneleriyle konuşma yapan tüketicilere önerilirken BirFiyat tarifesi tüm hatlarla ay içinde aynı oranda konuşan aboneler tarafından tercih ediliyor. BizbizeCell'i seçen Turkcell aboneleri diğer Turkcell'liler ve 18 milyonu aşkın sabit hat kullanıcıyla aynı fiyata konuşuyor. Ayrıca BizbizeCell tarifesini seçtikten sonra seçmeli indirimlerden yararlandıklarında belirledikleri kişilerle ya da belirledikleri zaman dilimlerinde yüzde 50 indirimli konuşabiliyor.
Gazilere indirim
KahramanCell ve DestekCell tarifelerle belirli meslek gruplarına, gazi, tüm engelli ve malul abonelere de tarife seçenekleri sunan Turkcell, herhangi bir tercihi olmayan abonelerininin konuşmalarını da standart tarifeyle ücretlendiriyor. KademeliCell'de gün içinde ulaştığınız konuşma süresine göre fiyatlandırma yapılıyor.
5 milyonu aşkın abonesiyle hizmet veren Avea ise faturalı hat abonelerine 10 tarife seçeneği sunuyor. Avea aboneleri 2,3 ya da 4 aboneyle grup oluşturarak DörtKöşe tarifesine geçip dakikası 0.59 YTL'den konuşabiliyor. EvlereŞenlik tarifesinde ise ev, iş ve diğer Avea'lıları arama aynı fiyattan ücretlendiriliyor. Avea'nın tarife seçenekleri arasında Tekfiyat, İndirimli55, Elele, Üç Ariadaş, Paso, OkiDoki, Saat Saat ve Standart adını taşıyan seçenekler de var.
Gerek ses gerekse data iletişimi anlamında hatlarını aktif olarak kullanan 7 milyon abonesi bulunan Telsim'in standart bir tarifesi olmamakla birlikte arama yönüne göre değişen iki tarifesi bulunuyor. Her yöne doğru eşit arama yapan abone tarifesine örnek olarak CepToCep'i göstermek mümkün. CepToCep tarifesinde her yöne arama için tek fiyat belirlenmiş. CepToCep tarifesini kullanan Telsim aboneleri, sabit ve cep telefonu hatlarını aramalarında dakika başına KDV dahil Özel İletişim Vergisi (ÖİV) hariç 0.35 YTL ödüyor. Aboneler, gün ve saat sınırlaması olmayan bu uygulamada her numarayı arayabiliyor.
Fazla kontör avantajı
CepToCep tarifesini tercih eden MyCep aboneleri ise; 30 günde bir kez, bir defada en az 250 kontör yükledikleri takdirde dakikasına 5 kontör, aksi durumda ise 8 kontör tarife ücreti ödüyor. Bireysel abone segmentinde, Telsim içi ve sabit telefon yönlerine doğru yoğun arama yapan abonelerin tercih edebileceği CepFlash Faturalı (Telsimiçi Avantaj) paketi kullanıcıları tüm Telsim abonelerini ve sabit telefonları KDV dahil ÖİV hariç 0.20 YTL/dk'dan arayabiliyor. CepFlash Kontörlü tarifesini tercih eden MyCep aboneleri ise 30 günde bir kez, bir defada en az 250 kontör yükledikleri takdirde tüm Telsim aboneleriyle dakikası 1.5 kontörden aksi durumda 5 kontörden görüşebiliyor.
Operatörlere göre fiyatlar
Turkcell
Faturalı hatta standart tarife

 • Aylık sabit ücret: 0.75 YTL (750.000 TL)
 • Turkcell'den Turkcell'i arama: 0.33 YTL/dk (330.000 TL)
 • Turkcell'den diğer operatörleri arama: 0.50 YTL/dk (500.000 TL)
 • Turkcell'den sabit hattı arama: 0.34 YTL/dk (340.000 TL)

  Faturasız hatta BizbizeCell tarifesi
 • Turkcell Hazır Kart'tan Hazır Kart'ı arama: 4 kontör
 • Sabit hatları arama: 4 kontör
 • Turkcell faturasız hat tarife seçeneğini BizbizeCell'den veriyor.

  Avea
  Faturalı hatta standart tarife
 • Avea'dan Avea arama: 0.12 YTL/dk (120.000 TL)
 • Avea'dan diğer operatörleri arama: 0.60 YTL/dk (600.000 TL)
 • Avea'dan sabit hattı arama: 0.218 YTL/dk (218.000 TL)
  Faturasız hatta standart tarife
 • Avea'dan Avea arama: 2 kontör/dk
 • Avea'dan diğer operatörleri arama: 5 kontör/dk
 • Avea'dan sabit hattı arama: 11 kontör/dk

  Telsim
  Faturalı hat
 • CepToCep'te sabit hat ve cep telefonlarını arama: 0.35 YTL/dk (350.000 TL)
 • CepFlash'da Telsim abonelerini ve sabit telefonları arama: 0.20 YTL/dk (200.000 TL)
  Faturasız hat tarifesi
 • CepToCep'i tercih eden MyCep aboneleri 30 günde bir kez bir defada
  en az 250 kontör yüklediklerinde dakikasına 5 kontör, aksi durumda
  8 kontör ücret ödeyecek.
 • CepFlash kontörlü tarifesini kullanan MyCep aboneleri, 30 günde bir kez bir defada en az 250 kontör yükledikleri takdirde tüm Telsim aboneleriyle dakikası 1.5 kontörden konuşacak.
  Sabit telefonla ise dakikası 5 kontörden görüşecek.