'Cep'te uluslararası dolaşıma indirim

Avrupa Birliği (AB), cep telefonlarının uluslararası dolaşım (roaming) ücretlerinde indirime gitmek amacıyla yeni bir düzenleme yapılmasını kararlaştırdı.

BRÜKSEL - Avrupa Birliği (AB), cep telefonlarının uluslararası dolaşım (roaming) ücretlerinde indirime gitmek amacıyla yeni bir düzenleme yapılmasını kararlaştırdı. Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso ile Bilgi Toplumu ve Medya'dan sorumlu Komisyon üyesi Viviane Reding'in ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında yeni düzenleme önerisi kamuoyuna açıklandı.
Yeni düzenleme, uluslararası dolaşım halindeyken yapılan telefon görüşmelerinde yüzde 70'e varan indirimler öngörüyor. Tasarının AP'de kabul edilmesinden sonra altı ay içinde cep telefonu operatörleri uluslararası dolaşım ücretlerini yeniden düzenlemek zorunda olacak. Uygulamayla kullanıcının uluslararası dolaşımın yapıldığı ülkeden kendi ülkesini ya da AB üyesi üçüncü ülkeyi aramasının dakika maliyeti en fazla 0,49 avro olacak. Türkiye AB üyesi olmadığı için yakın dönemde bu düzenlemeden etkilenmeyecek.