Cepte vergi indiriminin faturası ağır olacak

Maliye Bakanlığı yetkilileri, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Antalya'da telekomünikasyon sektörüyle ilgili uluslararası toplantıda...

ANKARA - Maliye Bakanlığı yetkilileri, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Antalya'da telekomünikasyon sektörüyle ilgili uluslararası toplantıda açıkladığı iletişim sektöründeki vergi yükünün kademeli olarak azaltılacağı hususunda kendilerine herhangi bir talimat ulaşmadığını açıkladı. Sadece özel iletişim vergisinden elde edilen yıllık gelirin 4 milyar YTL'yi bulduğunu belirten yetkililer dolayısıyla burada yapılacak bir vergi indiriminin bütçe dengelerini zorlayacağına dikkat çekti. Halen yüzde 25 seviyesinde olan özel iletişim vergisinde yapılacak 5 puanlık indirimin, yaklaşık 500 milyon YTL gelir kaybı yaratacağı hesaplanıyor.
Bu arada Maliye Bakanlığı, sağlık harcamalarını azaltabilmek amacıyla, sağlık personeline performanslarına göre döner sermayeden aktarılan payları azaltmaya hazırlanıyor. Bakanlığın bu kararının altında 2007 yılında sağlık harcamalarını kontrol altına alma niyeti yatıyor. Ançcak Sağlık Bakanlığı, Maliye'nin bu konudaki çalışmasına personel kaçışına neden olacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.