Cep'ten kesilen fon gemiye gitti

Cep'ten kesilen fon gemiye gitti
Cep'ten kesilen fon gemiye gitti
Haberleşmenin sağlıklı yürümesi için oluşturulan fondan gemi yakıtı bile alındı ancak köylerin GSM altyapısı sorunu için tek kuruş harcanmadı.

Haberleşme hizmetlerinin ülke geneline yayılması için kurulan ve kaynağı cep telefonu operatörlerinden yapılan kesintiler olan Evrensel Hizmet Fonu, asıl işlev dışında hemen her iş için kullanıldı. 

Evrensel Hizmet Fonu’nda beş yılda yaklaşık 2 milyar TL toplandı. Ancak bu tutarın sadece 307 milyon 252 bin 122 TL’si harcandı. Geriye kalan tutar ise ‘yatırım yapılacak proje bulunamadığı için’ Hazine’ye devredildi. Milyarlık fonun başına gelenler, CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü’nün 2005 yılından bu yana yürürlükte olan fon ile ilgili Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesine yanıtla ortaya çıktı. 

Bugüne kadar Evrensel Hizmet Fonu’ndan 307 milyon TL’nin üzerinde harcama gerçekleştirilirken fonun asli amacının dışında ‘denizde tehlike ve emniyete ilişkin haberleşme hizmetlerinin desteklenmesi için’ Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne 23 milyon 846 bin 152 TL ödeme yapıldı. 

TRT de kaynak aldı 
2010 yılında ise Ulaştırma Bakanlığı bütçesinde fondan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne 9 milyon 500 bin TL ve GESTAŞ AŞ’ye de 5 milyon 500 bin TL ödeme yapılacağı belirtiliyor. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ödenen paydan Marmara Denizi’ndeki adalara sefer yapan yolcu gemilerine akaryakıt desteği de sağlanıyor. 2006 yılında ise TRT’ye, vericilerinin karasal sayısal yayıncılığa geçişini hazırlaması için 10 milyon 917 bin 500 TL ödenek yine fondan sağlanmıştı. 

Buna karşın fona 2005 yılından 2009 sonuna kadar yaklaşık 800 milyon TL doğrudan kaynak aktaran, Avea, Turkcell ve Vodafone’a GSM kapsama alanında bulunmayan bölgelere cep telefonu hizmeti götürmeleri için kaynak temin edilmedi. ( İSTANBUL RADİKAL)

bigPara.com