'Cevahir'e satılık tabelası

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ile Cevahir Grubu'nun Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezi Cevahir Alışveriş Merkezi'ndeki hisselerini satıp ortaklığı bitirme konusunda görüş birliğine vardıkları öğrenildi.

İSTANBUL - İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ile Cevahir Grubu'nun Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezi Cevahir Alışveriş Merkezi'ndeki hisselerini satıp ortaklığı bitirme konusunda görüş birliğine vardıkları öğrenildi.
Edinilen bilgiye göre kararda belediyenin ticaret yapmama ilkesi, Cevahir Grubu'nun ise yatırımını iyi fiyattan paraya çevirme düşüncesi etkili oldu. Ortaklara yakın kaynaklar Cevahir Alışveriş Merkezi ile ilgilenenler arasında ikisi Fransa ve İngiltere'den olmak üzere çok tanınmış Avrupalı alışveriş merkezi yönetim şirketlerinin bulunduğunu öne sürüyor. Yabancı yatırımcılarla yapılan ilk temaslarda dile getirilen rakamın 750 milyon dolar civarında olduğu öne sürülüyor. Ortaklardan Cevahir Grubu'nun patronu İbrahim Cevahir daha önceki açıklamalarında 700-725 milyon dolar gibi rakamları teleffuz etmişti.
Yabancılarla pazarlık
Edinilen bilgiye göre öncelikle Cevahir Alışveriş Merkezi için bir değer tespiti yapılacak. Ardından da yabancı yatırımcılarla masaya oturulacak. Cevahir İş Merkezi'nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yüzde 59, Cevahir Grubu'nun ise yüzde 41 hissesi bulunuyor. Ancak satış için ortaklar arasında mahkemeye düşen ve çok sayıda davanın açılmasına neden olan hisse uyuşmazlığının halledilmesi gerekli. Tarafları karakola düşüren uyuşmazlık şöyle başlamıştı: "Alışveriş merkezinin inşası için 3 Eylül 1987'deki ihale sonucu 4 Şubat 1988'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Cevahir Holding yüzde 59'u belediye yüzde 41'i Cevahir Holding'e ait olmak üzere anlaşma imzaladı. 62 bin 474 metrekare arsa üzerinde 102 bin metrekare kiralanabilir alana sahip alışveriş merkezi yapımı için yer teslimi gecikince ve ihale kararının kesinleşmesinden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi projde değişiklik yapınca Cevahir zarara uğradığı gerekçesiyle 1990'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi aleyhine dava açtı. Mahkeme 1991 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık 9.5 milyar lira zarar ödemesine karar verdi. Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi parayı nakit olarak ödeyemeyeceğini belirtti. Bunun üzerine Cevahir Holding'in ortaklıktaki payının yükseltilmesi kararlaştırıldı. İhtilaf da bu noktada doğmuş oldu.
Taraflar anlaşmalı
Cevahir Holding uğradığı o zamanki zararın bugün 102 bin metrekarelik kiralanabilir alanın 15 bin metrekaresine denk geldiğini iddia ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise o zamanki 9.5 milyar liranın bugün 5-6 bin metrekare civarında olduğunu, Cevahir Holding'e verilecek olan ilave alanın en fazla 6 bin metrekare olabileceğini iddia ediyor. Konuyla ilgili davalar Şişli Ticaret Mahkemesi'nde görülmeye devam ediyor."
Cevahir Alışveriş Merkezi'nin satışının yapılması için karşılıklı açılan davaların sonuçlanması gerekiyor. Ancak bu da uzun yıllar alabileceği için çözümün tarafların karşılıklı anlaşarak davalarından vazgeçmeleri olduğu belirtiliyor. Bunun için de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin bu konuda bir karar alması gerekiyor. Bu kararın alınmasından sonra taraflar pazarlık masasına oturup, ortaklıktaki yeni hisse oranları konusunda anlaşmaya varacak.
Ziyaretçi sayısı artacak
Bu pazarlıkta İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Cevahir Grubu'nu 'kamuoyunun da rıza gösterebileceği bir hisse oranına' razı etmeye çalışacak. Hisse oranında anlaşma olmasından sonra da yabancılarla başlayan pazarlıklar tamamlanacak. Alışveriş merkezini hafta içi günde 50 bin kişi, hafta sonlarında ise 90-100 bin kişi ziyaret ediyor. Önümüzdeki dönemde ise Cevahir Alışveriş Merkezi'nde 20 bin metrekare kapalı alana sahip eğlence merkezinin açılması ziyaretçi sayısını daha da artıracak.
1935'ten gelen proje
Cevahir Alışveriş Merkezi 1935 yılında hazırlanan İstanbul İmar Planı'nda otobüs garajı olarak ayrılan alana inşa edildi. Toplam 356 bin metrekarelik inşaat alanına 102 bin metrekare net kiralanabilir alana ve 2 bin 500 araçlık otoparka sahip olan merkezde 280 mağaza, 34 fast-food alanı ve 14 adet lüks restoran bulunuyor. Alışveriş merkezinin 9 bin metrekarelik ve 2 bin 500 kişilik sinema kompleksi biri IMEX ve bir de tiyatro salonu olmak üzere 12 salondan oluşuyor. Toplam yürüyen merdiven sayısı ise 86.