Cevahir'e tek teklif Kuveytlilerden

Satışı yaklaşık bir yıldır gündemde olan İstanbul'daki Cevahir Alışveriş Merkezi'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) ait olan yüzde 50 hissesi, KDV dahil 421 milyon dolara Kuveytli St. Martins'e satıldı.

İSTANBUL - Satışı yaklaşık bir yıldır gündemde olan İstanbul'daki Cevahir Alışveriş Merkezi'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) ait olan yüzde 50 hissesi, KDV dahil 421 milyon dolara Kuveytli St. Martins'e satıldı. Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük alışveriş merkezi olan Cevahir'in A, B ve C bloklarını kapsayan ve alışveriş merkezinin yüzde 50'sini oluşturan hisselerin ihalesi dün yapıldı. Muhammen bedeli 413 milyon dolar olan yüzde 50 hisse için yedi şirket şartname aldı.
Kapalı zarf usulü gerçekleştirilen ihalede teklifleri açıklayan İstanbul İBB Genel Sekreteri Mesut Pektaş, tek teklifin St. Martins Şişli GYO'dan geldiğini belirtti. Yarı resmi bir kurum olan Kuveyt Yatırım İdaresi'nin İngiltere merkezli emlak yatırım şirketi St. Martins'e bağlı St. Martins Şişli GYO, Cevahir'in yarısı için yüzde 18 KDV dahil 421 milyon 682 bin dolar teklif verdi.
Böylece Cevahir'in tamamına 843 milyon 364 bin dolar değer biçilmiş oldu. Mesut Pektaş, tek katılımcı olduğu için hisseleri St. Martins'e ihale ederek, "Şimdilik hayırlı olsun" dedi. Teklife ilişkin karar, İhale Kanunu gereği İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın onayı alındıktan sonra 15 gün içinde kesinleşecek. Cevahir'le Körfez ülkelerinin yakından ilgilendiği biliniyor ve St. Martins'in ismi favori olarak gösteriliyordu.
700 milyar dolara yakın büyüklüğü olan Kuveyt Yatırım İdaresi'nin ana hissedarı olduğu Britanya'da faaliyette bulunan St. Martins, İstanbul'da St. Martins Şişli GYO adlı bir şirket kurmuştu. Alışveriş merkezinin diğer yüzde 50'lik kısmının sahibi olan İbrahim Cevahir'in de hissesini aynı gruba satmayı planladığı daha önce öğrenilmişti.
CHP önerge verecek
Britanya üzerinden gerçekleşen satış CHP'nin tepkisini çekti. İzmir Milletvekili Erdal Karademir, Cevahir'in satışında yasal dayanaklardan yoksun kısımlar olduğunu, yeni bir önerge vereceklerini söyledi. İhaleden sonra yazılı bir açıklama yapan İBB Başkanı Kadir Topbaş da, "Peşin ödenecek parayı ulaşım için kullanacağız. Cevahir Grubu ile aramızda bir ihtilaf yok. Kendi hissemizi sattık diğerleri onların bileceği bir iş" dedi.