Çevreci banka TSKB'den ana parayı koruyan tarım fonu

Çevreci banka TSKB'den ana parayı koruyan tarım fonu
Çevreci banka TSKB'den ana parayı koruyan tarım fonu

TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Şeniz Yarcan, şirketlerin krediye olan taleplerinde azalma yaşandığını söyledi.

'Temiz enerji'den sonra TSKB şimdi de anapara garantili tarım fonu kuruyor. Anaparayı koruyan fonlara ilginin arttığını söyleyen TSKB Genel Müdür Yardımcısı, 'Faize uzun vadeli yatırım yapmayın, dövizden uzak durun' diyor
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Çevreci banka Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ‘Temiz Enerji’ fonundan sonra şimdi de tarım ürünleri fonu çıkartıyor. Fon kurma izni için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurduklarını söyleyen TSKB Genel Müdür Yardımcısı Şeniz Yarcan, “İznin ardından takvimin yetişmesi durumunda 22 Haziran’da yeni fonumuzu arzedeceğiz. Fonun içeriğinde buğday, mısır, soya fasulyesi, soya yağı, pamuk, şeker, kahve, kakao gibi tarım ürünleri yer alacak” dedi.
Ana para garantili çıkarılacak olan fonu özellikle tarım fiyatları henüz yükselmediği için tercih ettiklerini söyleyen Yarcan, “Tarım fiyatları ayın zamanda global piyasalardan bağımsız bir ürün. Ve fiyatlar henüz çok artmadı. Fonun içerisinde 12-13 arasında gıda ürünü yer alacak. Ve bunların fon içerisindeki oranları da yüzde 5 ile 30 arasında değişecek.”

Orta vade için hisse
Ana para garantili fonları özellikle ABD’li Lehman Brothers’ın batış süreci olan 2008 Eylül ayından bu yana yatırımcıların daha çok talep ettiğini de sözlerine ekleyen Şeniz Yarcan, bunun nedenini şöyle özetledi:
“Yatırımcılar geçtiğimiz dokuz aylık süreçte ana paralarından da önemli oranda zarar edince ana para garantili fonlara olan talep önemli oranda arttı.”
Şeniz Yarcan önümüzdeki döneme ilişkin yatırımcılara şu tavsiyelerde de bulundu:
“Orta ve uzun vade için hisse senedi cazip olacak. Biz mart ayı başından bu yana müşterilerimize hisse senedi önerisinde bulunmuştuk. Şimdi yükselen noktada bir miktar kâr satışları ile bir süre yatay seyir izlenebilir ancak orta ve uzun vadeyi düşünenler için hisse senedi öne çıkıyor.
Buna karşın faize uzun vadeli yatırım yapılmaması gereken bir dönemdeyiz. Çünkü Hazine önümüzdeki dönem yüksek tutarda borçlanacak. Bu da faiz oranları üzerinde baskı yaratacaktır. Bu yüzden faize yatırımı tercih edenlerin kısa vadeli mevduatta kalarak olası faiz yükselişini yakalamalarını tavsiye ederim. 

Dolardan uzak durum
Döviz cephesinde ise eğer profesyonel değilseniz risk yüksek. Son aylarda olduğu gibi önümüzdeki dönemde de kurlarda sert dalgalanmalar yaşanabilir. Bu da yatırımcılar açısından büyük kayıp yaratabilir. Özellikle dolara yatırım yapanlar için bu geçerli. Dünya ekonomilerindeki toparlanma devam ederse bu doların değer kaybını sürdüreceği anlamına gelir. Çünkü dolar kriz dönemlerinin güvenli limanı. Bu yüzden ben önümüzdeki dönem dolardaki değer kaybının devam etmesini bekliyorum.” 

850 milyon dolarlık 12 yıllık kredi veririz
2009 yılında Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası gibi kuruluşlardan toplam 850 milyon dolarlık yeni kaynak sağlayacaklarını açıklayan TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu, “Daha da önemlisi bu kredilerin vadesi 10-12 yıl olacak. Krediye olan talep düştüğü için bu yıl bu sağladığımız kaynağın ancak 600-800 milyon dolarlık kısmını kredi olarak verebileceğimizi düşünüyorum. Çünkü kuruluşlar kredi kullanma konusunda geçmiş yıllara göre daha çekingen davranıyor” dedi.
Global krizin 9 martta dip yaptığını ve bu tarihten sonra çok yavaş bir toparlanma sürecinin başladığını da söyleyen Halil Eroğlu, ancak bu yıl içinde global ekonomilerde ve Türkiye ekonomisinde hızlı bir toparlanma beklenmemesi gerektiğini vurguladı. 

Merkez 0.25 faiz indirir
Eroğlu, “Biz şu anda dibi gördüğümüzü düşünüyoruz. Dünyada da böyle bir hava var. Bu tabii ki Türkiye’yi de etkileyecektir. Ancak toparlanma çok küçük adımlarla olacak” diye konuştu. Merkez Bankası’nın faiz indiriminde artık sona yaklaştığını da sözlerine ekleyen Eroğlu, şu değerlendirmede bulundu:
“Merkez Bankası zaten açıklamalarında faiz indiriminin hızının azalacağını açıklamıştı. Bu doğrultuda Merkez Bankası’ndan haziran ayında 0.25’lik bir indirim bekliyoruz. Bir sonraki ay yapar mı bunun için şu anda bir şey söylemek zor.
Ancak Merkez Bankası gecelik faizleri indiriyor diye bu kredi faizlerinde düşüş olacak anlamına gelmiyor. Bu konudaki tartışmalarda elma ile armut karşılaştırılıyor. Çünkü bankalar verdikleri kredileri Merkez Bankası’nın gecelik faizi ile fonlamıyor. Dolayısıyla kredi faizlerinde aynı oranda indirim beklemek yanlış.”

Dövizli kredi faizi 2 yıl düşmez
Bankaların dövizli ve TL cinsi kredi verdiğini hatırlatan Eroğlu, “Dövizli kredinin faizi yükseldi. Bir iki yıldan önce de düşmez. Bu dövizli kredi faizlerinin maliyitini etkileyecek. TL kredilerde ise kâr marjı makul seviyelerde. Bu yıl TL kredi faizinde önemli bir düşüş beklenmemeli” dedi.