Çevreci 'Bonus'la 300 bin futbol sahası kuraklıktan kurtuldu

Çevreci 'Bonus'la 300 bin futbol sahası kuraklıktan kurtuldu
Çevreci 'Bonus'la 300 bin futbol sahası kuraklıktan kurtuldu

Garanti Bankası Ödeme Sistemleri Pazarlama Müdürü Selin Billi (sağda) ve WWF-Türkiye Genel Müdürü Filiz Demirayak, ?Çevreci Bonus?la gerçekleştirdiklerini ve hedeflerini anlattı.

50 bini aşkın 'Çevreci Bonus' kart sahibinin yaklaşık 2.5 yıldır yaptığı harcamalardan elde ettiği bonusların küçük bir kısmının WWF'ye aktarılmasıyla, bugüne kadar 200 bin TL'lik bir kaynak yaratıldığı belirtildi
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Garanti Bankası yaklaşık 2.5 yıl önce gelirinin bir bölümünü WWF-Türkiye'ye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) aktardığı Çevreci Bonus kart sayesinde 227 bin hektar, bir başka deyişle 300 bin futbol sahası büyüklüğünde kurak alanı kurtardı.
Çevreci Bonus kart sahibi 50 bini aşkın kişinin bugüne kadar yaptığı harcamalardan elde ettiği bonusların çok küçük bir kısmının bu program kapsamında WWF'ye aktarıldığını ve bugüne kadar 200 bin TL'lik bir kaynak yaratıldığını açıklayan Garanti Bankası Ödeme Sistemleri Pazarlama Müdürü Selin Billi, “Çevreci Bonus sahipleri kazandıkları bonusların çok küçük bir kısmını bağışlayarak çok sayıda projenin gerçekleşmesine destek oldular” dedi. 

Türkiye ve Avrupa'da ilk
Garanti Bankası'nın 1992 yılından bu yana WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ana sporsorluğunu yürüttüğünü yaklaşık 2,5 yıl önce de Çevreci Bonus kartla bir birliktelik yarattıklarını açıklayan Selin Billi, bunun yalnız Türkiye'nin değil Avrupa'nın da ilk çevreci kartı olduğunu söyledi. Kartın doğaya duyarlı olarak tasarlandığına da vurgulayan Selin Billi, şu bilgiyi verdi:
“Avrupa’daki ilk örnek olan ve diğer dünya bankalarına da ilham veren kartımızın yapımında mümkün olan en az seviyede PVC kullanarak doğada daha hızlı yok olmasını sağladık. İletişimde kullandığımız zarf, mektup ve broşürler gibi tüm basılı malzemeler içinse geri dönüşümlü kağıt kullanılıyor. Aylık hesap ektreleri e-posta yoluyla iletiliyor. Bu tasarruflar sayesinde ise WWF-Türkiye’ye ekstra bağış sağlanıyor."
Sürekli yeni kampanya ve yeni uygulamalar üzerine çalıştıklarını da söyleyen Selin Billi, "Örneğin Dünya Su Günü’nde yeni kart sahiplerine hane başına yüzde 70'e kadar su tasarrufu sağlayan conta gönderdik. Ayrıca çok sayıda marka ile yaptığımız kampanyalarla bu markaların çevre dostu ürünlerine yüzde 10-20 gibi oranlarda indirimler alınmasını sağladık" diye konuştu.

Garanti’den çevreci portal
www.cevrecibonus.com portalını da hizmete soktuklarını açıklayan Billi, “Bu adresle Bonus Card'la destek olunan projeleri takip edebildiğiniz gibi aynı zamanda bu konuda aktif olabilmek için küçük ama etkisi çok büyük öneriler getirilebiliyor. Çevreci sorunlarla ilgili güncel haberler takip ediliyor çevreci ürünler ve kampanyalar hakkında da bilgi alınabiliyor” dedi.  

Çocuklara çizgi film
Şu anda bilinçlendirme çalışmalarının odağında çocukların bulunduğunu da söyleyen Billi, çalışmaları hakkında şunları söyledi: "Neden çocuklar? Çünkü ağaç yaşken eğiliyor ve çevresini seven bir nesil doğayı koruyabiliyor. İşte bu mantıkla çıktığımız yolda şimdi Türkiye'nin ilk çevreci çizgi film serisini yayına soktuk. Filmlerimizde küçük detaylara dikkat ettiklerinde önemli çevre sorunlarını önleyebileceklerini çocuklara eğlenceli bir yaklaşımla anlatmak istedik. Bu düşünceyle karbon emisyonu, su tasarrufu ve kağıt israfı konularının işlendiği üç çizgi filmi hazırladık. Yaz döneminde ise çocuklarımızı internette sevimli ÇEBO'nun renkli hayatına konuk edeceğiz. Ayrıca www.cevrecibonusoyunu.com adresinden ÇEBO'nun hayatına konuk olup çevreyi nasıl koruyabileceklerini öğrenecekler. Hemen ardından e-mail ile yüzbinlerce kişinin katılmasını beklediğimiz bir çevre harekatını başlatacağız.”

WWF: Kentliye ulaştık
Küresel iklim sorunları ve biyolojik bozulma arttıkça insanların çevreye olan duyarlılığının da artmaya başladığını söyleyen WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Genel Müdürü Filiz Demirayak ise, Garanti Bankası ile sürdürülen birliktelik hakkında şunları söyledi:
"Çevreci Bonus sayesinde insanların cüzdanına, yaşamlarına girmek çok önemli. Kentte yaşayan insanlara ulaşmamız için iyi bir araç olduğunu düşünüyoruz. Şu anda ulaşılan sayılar çok küçük ama iki yıl gibi kısa sürede buralara ulaşılması çok önemli. Çevreci Bonus sayesinde bize ulaşan bu kaynakları su kaynakları ve iklim konusunda çeşitli projeler hazırlarken kullanıyoruz.
Bu arada iklime uygun tarım da öncelikli konularımız arasında. Su kaynakları konusunu Türkiye’nin gündemine getirmeyi başardık. İğneada ve Konya’ya ilişkin önemli çalışmalara imza attık ve bu projelerimizi gelen kaynaklarla sürdürüyoruz.”

Ekstreye ayda 69 bin ağaç 
Türkiye'de bankaların müşterilerine gönderdiği kredi kartı ekstreleri için her ay ortalama 338.5 ton kağıt kullanılıyor. Bu rakam, ayda ortalama 5.754, yılda ise 69.000 ağacın kesilmesi anlamına geliyor. Çevreci Bonus ekstreleri müşterilere sadece e-posta olarak iletiliyor, böylece yüzlerce ağacın kesilmesi önleniyor.
Selin Billi'nin verdiği bilgiye göre, Garanti Bankası’nın tüm kredi kartı kullanıcıları arasında e-ekstreyi tercih edenlerin oranı ise son bir yılda yüzde 8’den, yüzde 30’a yükseldi. E-ekstreyi tercih eden Garanti kart sahipleri, yaklaşık 5 bin adet ağacı da kesilmekten kurtarmış oldu.