Çevreciler 1 milyon balık için devrede

Çevreciler 1 milyon balık için devrede
Çevreciler 1 milyon balık için devrede

Çevreciler balıkların yarısından fazlasının çöpe atıldığını belirtiyor.

Çevreciler AB'nin balıkçılık politikasına karşı kampanya başlattı. Her yıl yakalanan balıkların yarısından fazlasının çöpe atıldığını belirten çevreciler imza topluyor.

Avrupa Birliği ’nin (AB) balıkçılık politikası çevrecilerin hışmına uğradı. Hedefte bu kez balıkçıların kotalarını aşmamak için çöpe attığı balıklar var. Kuzey Denizi balıkçılarının her yıl yakaladıkları balıkların yarısından fazlasını çöpe attıklarını belirten kampanyacılar bunu kronik bir yemek israfı olduğu söylüyor ve topladıkları 25 bine yakın imza ile AB’nin Ortak Su Ürünleri Politikası’nın reformunda atık konusunu ön plana çıkarmayı hedefliyor.
Her yıl bir milyona yakın ölü balığın çöpe atıldığını savunan kampanya temsilcileri, bu balıkların büyük çoğunluğunun küçük veya farklı türlere ait oldukları için yakaladıkları teknelerde yok edildiğini, böylece teknelerin kotalarının dışına çıkmamış sayıldığını söylüyor. Ünlü şef ve kampanya katılımcısı Hugh Fearnley-Whittingstall bu korkunç israfı öğrendikten sonra bunun yasaklanması için Balık Savaşı imza kampanyası başlattı. İki gün içerisinde 24 bin kişinin attığı imzalar, kampanya dahilinde Avrupa Birliği Su Ürünleri Komiseri Maria Damanaki’ye gönderilecek mektupta yer alacak.
Rakamlar belirtilenden fazla
York Üniversitesi’nden Profesör Callum Roberts’a göre rakamlar belirtilenden bile fazla olabilir. Çevre Gıda işlerinden sorumlu yetkililer ve bakanlar da geçerli olan politikanın ‘bozuk’ olduğunu söylüyor. Su ürünlerinden sorumlu bakan Richar Benyon, “Ölü balıkların denize atılması bu politikanın en büyük zaaflarından biri. Biz kampanyacılarla aynı amaç için çalışıyoruz. Bu utanç verici uygulamanın sona erdirilmesi gerekiyor. Balıkçılık endüstrisinin atık yoluna sevk edilmesi sürdürülebilir bir şey değil” diyor. Balıkçılık politkasına karşı tepkiler artarken, Komiser Damanaki ise öneriler geliştiriyor. ( Ekonomi Servisi)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Avrupa Birliği

    ,

    ekonomi