Çevreye duyarlı Türk insanı konsantrematik deterjanı sevdi

Çevreye duyarlı Türk insanı konsantrematik deterjanı sevdi
Çevreye duyarlı Türk insanı konsantrematik deterjanı sevdi

Pura, ?Konsantrematik deterjana geçişle birlikte Türkiye?nin yıllık deterjan tüketimi 251 bin ton azalacak? dedi.

Daha az deterjan, su ve elektrik kullanarak aynı miktardaki çamaşırı yıkama özelliğine sahip olan konsantrematik deterjanlar kısa sürede pazarın yüzde 70'ini ele geçirdi. SDSD Başkanı Ahmet Pura, 'Bu kadar kısa sürede böyle bir başarıyı beklemiyordum' dedi

İSTANBUL - Türk insanı daha az deterjan, su ve elektrik kullanarak aynı miktardaki çamaşırı yıkama özelliğine sahip olan konsantrematik deterjanları çok sevdi. Geçen yıl ekim ayında hayata geçirilen proje sayesinde hipermarketlerdeki deterjanların yüzde 90’ı ve toplam pazardaki deterjanların yüzde 70’i konsantre hale geldi.
Projeyle birlikte 9 kg olarak satılan çamaşır deterjanları 6 kg’lık paketlere girdi. Yeni nesil çamaşır deterjanı olarak da adlandırılan konsantrematik deterjanlar sayesinde bir yıl içerisinde toplam deterjan tüketiminde 251 bin tonluk azalma bekleniyor. 36 yıldır deterjan sanayinde faaliyet gösteren ve sektörünün duayenlerinden biri olarak kabul edilen Sabun ve Deterjan Sanayicileri Derneği (SDSD) Başkanı Ahmet Pura, “Altı ayda pazarın yüzde 70’ini konsantre deterjanların alması beni bile şaşırttı. Bu kadar kısa sürede Türk halkının bu ürünleri benimseyeceğini tahmin etmemiştim. Bunda Türk insanının çevreye duyarlı ve yeniliklere açık olmasının yanında SDSD’nin ve firmaların yaptığı çalışmalar etkili oldu. Tarihte ilk defa dört firma P&G, Unilever, Henkel ve Hayat Kimya böyle bir proje için güçlerini birleştirdi” diye konuştu.
Pura, 2010 yılı aralık ayına kadar çamaşır deterjanı pazarının tamamen konsantrematik olacağını anlattı.  Konsantre ürünlerin daha az enerji, su,  ve kimyasal madde kullanımı sağladığını ifade eden Pura şöyle devam etti:
“Bu ürünlerle üretim, ambalajlama ve nakliye aşamalarından doğan çevresel etkilerde önemli azalmalar sağlanıyor. Proje kapsamında yapılan ‘yaşam döngüsü’ çevresel analizi çerçevesinde konsantrematik ürünlere geçişle beraber yıkama başına yüzde 11’den yüzde 44’e varan çevresel iyileşmeler sağlanabileceği belirlendi. Enerji tüketiminde yüzde 17, katı atıklarda yüzde 11, karbon salınımındaysa yüzde 18 azalma sağlanıyor. Konsantrematik logolu ürünlerin kullanımı ile her yıkamada 75 watt’lık bir ampulün bir saatte tükettiği elektriğin tasarrufu ve bir arabanın 400 metre sürüşte ortaya çıkaracağı karbon salınımının önüne geçilebilir.”

Çevre Bakanlığı’ndan destek
T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın çevresel açıdan olumlu bir gelişme olarak desteklediği proje kapsamında, iletişim materyallerinde artık Bakanlık logosunun kullanılacağını ifade eden Pura, “Üretici firmaların yanında perakendeciler de projeye destek veriyor. Bu kapsamda ilk destek Carrefour’dan geldi. Carrefour kendi markasıyla üretmekte olduğu tüm otomatik çamaşır makinesi deterjanlarını konsantre hale getirmeyi taahhüt eden ilk satış noktası oldu. Bu konuda Migros, Kipa, Bim ve Metro ile görüşmelerimiz sürüyor” diye konuştu. 

Merdiven altı azaldı
Türk deterjan pazarının büyüklüğünün 760 bin ton olduğunu dile getiren Pura, “Projenin en önemli ayağını daha az deterjan kullanımı ve bu konuda tüketicinin bilinçlendirmesi oluşturuyor. Bu anlamda toplam deterjan tüketiminde 251 bin tonluk bir azalma bekliyoruz” dedi.
Yıllık cirosu 1 milyar dolara ulaşan deterjan pazarı hakkında da bilgi veren Pura, geçen yılın ilk çeyreği ile bu yılın ilk çeyreği karşılaştırıldığında, temizlik ürünlerinin tüketiminde yüzde 13.4 artış olduğunu bildirdi.
Ahmet Pura, sahte ve kaçak ürünlerin pazar paylarının, 2001 yılında yüzde 4, şu andaysa yüzde 2 civarında olduğunu belirtti. (Radikal)

Seda Sayan tanıttı
Konsantrematik deterjan projesinin en önemli ayağını tüketicinin bilinçlendirilmesinin oluşturduğunu söyleyen Ahmet Pura, “Yedi ayrı grup oluşturup onlara ‘Kim size bu projeyi anlatırsa inandırıcı olur’ diye sorduk. Onlar da Seda Sayan cevabını verdi. Bunun üzerine sanatçıyla altı haftalık bir tanıtım çalışması yaptık” dedi. Sabun ve Deterjan Sanayicileri Derneği’nin 20. yılını kutladığını belirten Ahmet Pura, 20. yıla özel ‘Çivit maviden kar beyaza’ adını taşıyan bir kitap hazırladıklarını açıkladı.
Pura, kitapta Türkiye’de deterjanın tarihini anlattıkları sözlerine ekledi.