Ceyhan ilk süper bölge olmaya aday

Ceyhan ilk süper bölge olmaya aday
Ceyhan ilk süper bölge olmaya aday
Ekonomi yönetiminin yeni çalışması 'özel ekonomik bölgelerle' ilgili detaylar netleşiyor. Geçen haftalarda Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda görüşülen 'özel ekonomik bölgelerin' serbest bölge, organize...
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Ekonomi yönetiminin yeni çalışması ‘özel ekonomik bölgelerle’ ilgili detaylar netleşiyor. Geçen haftalarda Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda görüşülen ‘özel ekonomik bölgelerin’ serbest bölge, organize sanayi bölgesi ve teknoparkların bir karışımı olması öngörülüyor. Bir ay içinde uygulamaya girmesi öngörülen özel ekonomik bölgede ilk ibre de Adana ’nın Ceyhan ilçesini gösteriyor. Ceyhan’ın enerji merkezli bir özel ekonomik bölge olması eğilimi ağır basıyor. Kurulacak diğer özel ekonomik bölgelerde ise Türkiye ’nin ithal ettiği hammade ürünleri, demir çelik, petrol ürünlerinin öne çıkması öngörülüyor. Ancak özel ekonomik bölgelerle ilgili olarak ekonomi yönetiminin bazı çekinceleri de mevcut.

TRT payı olmayacak
Yeni kurulacak özel ekonomik bölgeler, adeta ‘süper bölge’ görevi görecek ve mevcut serbest bölgelerin, organize sanayi bölgelerinin ve teknoparkların özelliklerini bir araya getirecek. Böylece esnek ve proje bazlı arazi düzenlemesi yapılabilmesi, hizmet sektörleri ve sanayinin birlikte kümelenebileceği yapılar kurulması sağlanacak. Bu bölgelerin en temel özelliklerinden biri de ucuz enerji girdisi sağlanması ve bürokrasinin en alt düzeyde olması olacak. Enerji giderlerindeki rahatlama TRT payı ve enerji fonu yükünün kaldırılması ile sağlanacak. Ayrıca KDV ve ÖTV kolaylığı sağlanacak.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ekonomi

  ,

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  TRT

  ,

  KDV

  ,

  ÖTV

  ,

  Ucuz

  ,

  Proje

  ,

  petrol

  ,

  sanayi

  ,

  hizmet

  ,

  Enerji