'Ceyhan'a haziranda petrol akar'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, inşaatı yöneten proje direktörlüğünün aksine açıklamalarına karşın Bakü-Tiflis-Ceyhan Hampetrol Boru Hattı Projesi'nde bir gecikmenin söz konusu olmadığını vurgularken...

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, inşaatı yöneten proje direktörlüğünün aksine açıklamalarına karşın Bakü-Tiflis-Ceyhan Hampetrol Boru Hattı Projesi'nde bir gecikmenin söz konusu olmadığını vurgularken, "İnşallah haziran sonunda petrolü akıtacağız" dedi. BTC Proje Direktörlüğü geçen hafta Radikal'e yaptığı açıklamada hattan petrol akışının ancak 2006'da mümkün olabileceğini söylemişti. Bakan Güler, yap-işlet-devret (YİD) projeleri konusunda hazırlanan raporlar doğrultusunda son bir değerlendirme yapacaklarını söyledi. Petrol Sanayi Derneği'nin (PETDER) Ankara'da düzenlediği 'Petrol sanayiinde serbest piyasa ve AB uygulamaları' konulu seminerde konuşan Güler, '40 milyar dolarlık' dediği enerji sektöründeki son gelişmelerle ilgili bilgi verdi.
Patron EPDK
Büyüklük itibarıyla 450 bin kişi ve 30 bin bayiyi kapsayan LPG Yasası'nı çıkarttıklarını ifade eden Güler, petrol, doğalgaz ve elektrik piyasası yasalarını çıkartarak, 40 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip enerji sektörünü EPDK'nın denetimine bıraktıklarını anlattı. Güler, Meclis'teki Petrol Kanunu'yla, yabancı sermayeyi teşvik ederek petrolde dışa bağımlılığı azaltmayı hedeflediklerini söyledi.
Güler, BTC projesiyle boğazı baypas edecek boru hattı projesinin devreye girmesiyle dünyanın günlük petrol tüketiminin yüzde 5-6'sının Türkiye üzerinden geçeceğini, hem Boğazların yükünün azaltılarak çevreye hizmet edileceğini hem de Türkiye'nin stratejik öneminin artacağını belirtti.
YİD'ler için son değerlendirme
Yap-işlet-devret (YİD) projelerine de değinen Bakan Hilmi Güler, bu projelerle ilgili Devlet Denetleme Kurulu, Sayıştay ve bakanlık teftiş kurumlarının raporları olduğunu, farklı yöntemler arasında bir çözüme ulaşmak için son bir değerlendirme yaptıklarını vurguladı. Güler, sorunu hukuk çerçevesinde ve karşılıklı uzlaşmayla çözmek istediklerini, ilgili bakanlarla görüşerek, 1 hafta 10 gün içinde gelinen noktayı daha net ve kesin şekilde açıklayabileceğini bildirdi.
Bakanlık Müsteşarı Sami Demirbilek de Petrol Piyasası Yasası'ndan önce yasaya dayanmadığından uygulanamayan yaptırımlar olduğunu anımsatarak, yeni yasal düzenlemeyle gerekli yaptırım ve cezaların belirlendiğini, kuralsızlık ve haksız rekabetle yaşayan korsan yatırımcıların önünün kapatıldığını, kamu müdahalesinin sıfırlandığını kaydetti.