Ceyhan'da petrol borsası kurulacak

Enerji Bakanı Hilmi Güler, çeşitli ülkelerden ham petrol, doğalgaz ve sıvılaştırılmış gazın geleceği Ceyhan'da petrol borsası kuracaklarını, böylece petrolde bir Ceyhan endeksi oluşacağını söyledi.

ANKARA - Enerji Bakanı Hilmi Güler, çeşitli ülkelerden ham petrol, doğalgaz ve sıvılaştırılmış gazın geleceği Ceyhan'da petrol borsası kuracaklarını, böylece petrolde bir Ceyhan endeksi oluşacağını söyledi. CNNTürk'e konuk olan Hilmi Güler, gündemdeki konularla ilgili şu görüşleri dile getirdi:
Ceyhan Petrol Borsası Endeksi: Kerkük-Yumurtalık, Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Samsun-Ceyhan hatlarıyla Irak, Azerbaycan, Kazakistan'ın Aktau ve diğer Orta Asya petrolleri Ceyhan'a gelecek. Ayrıca Irak ve Azerbaycan'ın doğalgazının getirilmesiyle Ceyhan dünyada ham petrol, doğalgaz ve sıvılaştırılmış gazın bir arada bulunduğu ender merkezlerden biri haline gelecek. Kuruluş hazırlıklarını yürüttüğümüz Ceyhan Petrol Borsası'nda bir petrol endeksi oluşacak.
Boğazlar rahatlayacak: Bakü-Tiflis-Ceyhan'a Kazakistan Aktua'dan petrol de gelecek. Hattın adı gelecekte ABTC (Aktau-Baku-Tiflis-Ceyhan) olacak. Hem bu hat, hem de Samsun-Ceyhan hattı Boğazları rahatlatacak. Şu an boğazlardan geçebilen tankerlerin maksimum kapasitesi 120 bin ton iken, Ceyhan'dan 350 bin tonluk tankerler yüklenebilecek. Şahdeniz'den çıkan Azeri gazını Yunanistan ve İtalya'ya sevk edeceğiz. Yunanistan ile aramızdaki boru hattının Çanakkale'deki deniz geçişi yakında tamamlanacak.
Rusya'nın durumu: Samsun-Ceyhan hattına Rusya'nın da dahil olması için görüşmeler devam ediyor. Boru hattına çok büyük bir talep olduğunu söyleyebilirim.
Ceyhan'da rafineri kurulacak: Dünyada rafineri ihtiyacı var. Petrol fiyatlarının yükselmesinin nedenlerinden biri bu. Bu nedenle Ceyhan'da rafineri de kurulacak.
Doğalgaz sıkıntısı: Geçen yılki sıkıntıı, aşırı kış şartlarından kaynaklandı. Tekrar sıkıntıyla karşılaşmamak için Kuzey Marmara'da ve Tuz Gölü'nde depo yapacağız. Marmara'daki yataklara yaklaşık 2.4 milyar metreküp doğalgaz depolayacağız. Bu kışa yetiştirmeye çalışıyoruz.