Cezayir petrolünü Borusan akıtacak

Borusan Mannesmann Boru (BMB) liderliğindeki BMB, Noksel ve Ümran konsorsiyumu, Cezayir devletine ait Sonatrach TRC'nin bugüne kadar açılan en büyük boru tedarik ihalesini kazandı.

İSTANBUL - Borusan Mannesmann Boru (BMB) liderliğindeki BMB, Noksel ve Ümran konsorsiyumu, Cezayir devletine ait Sonatrach TRC'nin bugüne kadar açılan en büyük boru tedarik ihalesini kazandı. 115 milyon dolarlık ihale, aynı zamanda Türkiye ve Cezayir arasında imzalanan en büyük ticaret anlaşması.
Borusan'ın açıklamasına göre, Cezayir'de toplam 665 kilometrelik Haoud El Hamra-Skikda NK1 petrol boru hattı, ülkenin enerji kaynaklarının bulunduğu Haoud El Hamra ile Akdeniz sahilindeki Skikda arasına inşa edilecek. Projeye 112 bin ton spiral boru temin edecek konsorsiyum taşıma hizmetlerini de gerçekleştirecek. BMB, proje için 2006'da 37 bin ton spiral kaynaklı boruyu Sonatrach TRC'ye teslim edecek.
İhracat yüzde 20 arttı
NK1 projesiyle Borusan'ın Cezayir'deki iş hacminin 63.2 bin tona ulaşacağını söyleyen BMB Genel Müdürü Tayfun İşeri, "BMB Bakü-Tiflis-Ceyhan, Türkiye-Yunanistan ve Şahdeniz boru hattı projelerinde başarılar elde etti. Projelerin büyüklüğü 2,7 milyon tona ulaştı. NK1, bir çok boru hattı projesinden oluşacak ağın parçası. Cezayir'de belirlediğimiz potansiyel proje büyüklüğü 900 bin ton" dedi. İşeri, Libya, İran, Ürdün, Kuveyt gibi Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin de hedef pazarları arasında yer aldığını bu yıl ihracatlarının yüzde 20 artışla 230 bin tona ulaşacağını aktardı.