Cezayir'in çimentosu Türkiye'den gidecek

Cezayir'in 1 milyon tonluk çimento ihalesinin 600 bin tonluk bölümünü HeidelbergCement kazandı. Çimento şirketin Türkiye'deki fabrikasından gidecek

İSTANBUL- Cezayir’in açtığı 1 milyon tonluk dev çimento alım ihalesinin 600 bin tonluk bölümünü Sabancı grubunun çimento sektöründeki ortağı Alman çimento devi HeidelbergCement’in uluslararası ticaret şirketi HC Trading kazandı. Şirketten yapılan açıklamada  şartname gereği çimentonun dökme olarak, 15-20 bin tonluk partiler halinde Türkiye limanlarından gemilerle Cezayir’e taşınacağı belirtildi. Dökme çimento sevkiyatı Kasımda başlayacak ve 10 ayda tamamlanacak.
 Cezayir tarafından açılan tarihin en yüksek tonajlı alım ihalelerinden biri olan ihaleyi kazanan HC Trading Genel Müdürü Emir Adıgüzel, sektörün ihracatta  ilk dokuz aydaki performansı  sürdürmesi halinde Türkiye’nin yıl sonunda çimento  ihracatını 20 milyon tonun üzerine çıkaracağını ve dünya liderliğini ele geçireceğini belirtti.
 Adıgüzel,  ihracatçıların Türkiye’yi dünya liderliğine taşıdığı bir dönemde, haksız vergi uygulamaları karşısında şaşkın olduklarını belirtti. Türkiye’den başka hiç bir ülkede olmayan garip bir vergi talebiyle karşı karşıya olduklarını belirten Adıgüzel, şunları kaydetti:
“Maliye, yabancı armatörlerden tahsil edemediği navlun vergisini, geriye dönük olarak, çimento ihracatçılarından istemeye başladı. Taşıyıcı firmanın karının vergisi geriye dönük olarak bizden isteniyor. Bu haksız vergi ödemesi talebi ve bu konuda başlatılan işlemler, ihracatçı üzerinde baskı oluşturmaktadır. Çimento ihracatı hakkındaki soruşturmanın öncelikle yabancı sermayeli kuruluşlar bazında yapılması dikkat çekicidir. Bu hatalı uygulamadan bir an önce dönülmelidir.” (Radikal)