CFO'lar üç ay öncesine göre daha iyimser

İSTANBUL - Deloitte’un Ekonomist Dergisi ile birlikte gerçekleştirdiği ‘CFO Araştırması’na göre, CFO’lar (Chief Financial Officer-Finans  Direktörü) üç ay öncesine göre daha iyimser düşünüyor. Deloitte’dan ‘Dalgalar Arasında CFO’lar’ başlığıyla yayınlanan ve 63 CFO’ya sorulan sorular çerçevesinde ortaya konulan bulgulardan oluşan araştırma sonuçlarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, CFO’ların yüzde 75.6’lık kesiminin üç ay öncesinden daha iyimser görüşler ifade ederken, yüzde 65’inin kriz karşısındaki önlemler konusunda muhafazakar tavrını koruduğu belirtildi.
CFO araştırmasına yanıt veren yöneticiler, şirketlerinin sundukları ürün ve hizmetlere olan talep artışının hızlanmasının hemen gerçekleşmeyeceğini ve mevcut şartlarda beklentilerin 2010 yılı ikinci yarısına sarktığını belirtirken, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin şirketlerin borçlanma politikaları üzerinde sınırlı etkisi olduğu ve beklenen faydaların marjinal düzeyde kaldığı ifade edildi.
Borçlanma maliyetlerinde belirgin bir iyileşme olduğunu düşünen CFO’ların oranı ise yüzde 15 düzeyinde gerçekleşti. Katılan CFO’ların yüzde 80’i sermaye artırımı yapmak için, içinde bulunulan dönemin iyi bir dönem olduğunu belirtti. (Radikal)