Chanel geldi Walmart çıktı

Chanel geldi Walmart çıktı
Chanel geldi Walmart çıktı
Hazırgiyimde üretim Walmart, Carrefour gibi ucuz ürünlerden Chanel gibi ünlü markalara yöneldi. Kilo başına ihracat 10 dolardan 25 dolara çıktı.
Haber: SEVGİ SAYAR - sevgi.sayar@radikal.com.tr / Arşivi

Moda ve tasarımı öne çıkararak katma değeri yüksek ürünler üretmeye başlayan hazırgiyimde ‘ucuz ülke ’ imajı geride kalıyor. 5 yıl öncesine kadar Türkiye ’de üretim yaptırmayı akıllarına bile getirmeyen Chanel’den Burberry’ye, Dior’dan Max Mara’ya kadar birçok ünlü lüks giyim markası üretimini Türkiye’ye kaydırırken Carrefour, Walmart gibi ucuz ve büyük ölçekli üretim yapan markalar Uzakdoğu’ya yöneliyor. Lüks markaların üretimlerini Türkiye’de yaptırmaya başlaması ile hazırgiyim ihracatı kilogram başına 25 dolara çıkarak mücevherden sonra en katma değerli sektör oldu.
Türkiye İhracatçılar Meclisi Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, Avrupa ’nın B+, A ve A+ alıcılarının artık Türkiye’ye yöneldiğini belirtiyor. Akbalık, müşteri profilinin değişmeye başladığını belirterek, şunları söylüyor: “Türkiye artık fason mal üreten ülke değil. Avrupa’da müşteri profilimiz değişti. Walmart’lar, Carrefour’lar gitti, Hugo Boss, Dior ve Chanel gibi markalar geldi. Şu anda hazırgiyimde kilogram başına yapılan ihracatın değeri 25 dolarlara çıktı. Bu değer daha önce 10 dolar civarındaydı. Sektörler arasında kilogram olarak savunmadan sonra ikinci sıradayız.”
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin de “Bu ünlü lüks markalar eskiden kumaşlarını verip sadece Bulgaristan ve Romanya’da yaptırırlardı. Artık bu markalara kumaş dahil üretimi biz yapıyoruz” dedi.


Hazırgiyimci altıncı bölgede kümelenecek

Hazırgiyim sektörü hem ihracatı hem de katma değeri yükseltmek için yeni bir strateji belirledi. Hükümetin çıkardığı teşvik paketi ile harekete geçen hazırgiyim sektörü yatırım yapmayı planladıkları bölgeyi 6. bölge olarak seçti. Ahmet Akbalık, özellikle yeni teşvik paketinde sıfır bina zorunluluğunun kaldırılması ve işveren payının devlet tarafından karşılanmasıyla birlikte yatırım taleplerinin de ciddi anlamda arttığını belirtti. Akbalık, KOBİ’ler için kira öder gibi bir model geliştirdiklerini söyledi.

bigPara.com