Chirac: Çin'den tekstil ithalatını kontrol şart

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, AB'nin, Çin'den yapılan ve kotaların kalkmasıyla hızla artan tekstil ithalatına kontrol getirmek zorunda olduğunu söyledi.

BRÜKSEL/PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, AB'nin, Çin'den yapılan ve kotaların kalkmasıyla hızla artan tekstil ithalatına kontrol getirmek zorunda olduğunu söyledi. AB anayasası referandumuna destek için Fransa'ya gelen Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'le ortak basın toplantısı düzenleyen Chirac, Çin'in tekstil ihracatındaki artışı "gerçek bir sorun" olarak tanımladı.
"Çin'den yapılan tekstil ithalatına kontrol mekanizmaları getirmek zorunlu" diyen Chirac, Fransa'da diğer Avrupa ülkelerinde birçok kişi işsiz kalmadan AB'nin çözüm üretmesini istedi.
'Harekete geçilsin'
Bu arada Fransa, Avrupa Komisyonu'na ilettiği resmi başvuruda, Çin tekstil ürünleri ithalatına karşı önlemlerin en kısa zamanda başlatılmasını istedi.
Komisyon sözcülerinden Claude VeronReville, Fransa Sanayi Bakanı Patrick Deveciyan ve Ticaret Bakanı François Loos imzalı başvurunun Brüksel'e ulaştığını, başvuruda dokuz Çin tekstil ürününe karşı önlem alınması talebinin dile getirildiğini açıkladı. Bu arada AB Komisyonu geçen hafta Çin'den ithal edilen dokuz çeşit tekstil ürününü kapsayan bir soruşturma başlatmıştı.