CHP: 10 milyar dolar topladılar

TBMM'deki Yeşil Sermaye Komisyonu'nun CHP'li üyeleri AKP'li komisyon üyelerinin çoğunluklarını kullanarak yazdığı rapora muhalefet şerhi koydu.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - TBMM'deki Yeşil Sermaye Komisyonu'nun CHP'li üyeleri AKP'li komisyon üyelerinin çoğunluklarını kullanarak yazdığı rapora muhalefet şerhi koydu. Şerhte, İslami holdinglerin topladığı paranın 5 milyar avro olduğu tespiti yanlış bulunurken, paranın en az 10 milyar avro olduğu savunuldu.
Komisyonun raporuna, komisyon üyeleri CHP'li Algan Hacaloğlu, Bihlun Tamaylıgil, Nezir Büyükgeniğiz ve Oğuz Oyan muhalefet şerhi koydu. CHP'li üyelerin şerhinde rapora yönelik şu eleştiriler yer aldı:
SÜLEYMANCI CAMİLER: Çok ortaklı şirket kapsamında gerçekleştirilen izinsiz halka arz faaliyeti ile bu çerçevede sürdürülen hukuksuz para toplama düzeneği yurtdışında ve ağırlıklı olarak camilerde gerçekleştirilmiştir. Bu husus raporda yeterince yer almamıştır.
5 DEĞİL 10 MİLYAR AVRO: Raporda '5 milyar avro civarında paranın toplandığı' ifade edilmekte. Oysa' paralar belirtilmiş miktarın iki katına ulaşmaktadır.
YÖNETİCİLERİN TÜMÜ SORUMLU: Araştırma kapsamındaki kuruluşların çok ciddi yönetim zafiyeti içinde oldukları görülmektedir. Özellikle holding yapısı içinde örgütlenmiş olan kuruluşların 'yönetim kurulu başkanları ve yakın mesai arkadaşlarının' şirketleri kendi malları gibi gördükleri açıktır. Mevcut yöneticilerin tümü, işlenmiş suçların birinci derecede sorumluları durumundadır. Bu nedenlerle bu kişiler hakkında gerekli yasal işlem derhal yerine getirilmeli.
ÇİFTE KAYITLAR ORTAYA ÇIKARILMALI: Raporda yer alan, 'toplanmış olan tüm paraların tespit edilerek şirket kayıtlarına alınması gerekmektedir' önerisine tümüyle katılıyoruz. Ancak ortaklık ilişkisini ortaya koymak amacıyla kullanılan belgelerin niteliği ve varsa çifte kayıt işlemleri açığa çıkarılmalıdır.
İŞÇİ DÖVİZLERİ DURDU: Sistemin iflasından mağdurlar kadar ülke ekonomisi de zarar gördü. Yurtdışından gelen işçi dövizleri hızla azalmıştır.