CHP: Bonozedeye ödeme yapılsın

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, İmarbank'tan bono alıp da bankaya el konulmadan önce bunu mevduata çevirenler lehine Danıştay'ın verdiği kararın derhal uygulanmasını istedi.

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, İmarbank'tan bono alıp da bankaya el konulmadan önce bunu mevduata çevirenler lehine Danıştay'ın verdiği kararın derhal uygulanmasını istedi. Haluk Koç, düzenlediği basın toplantısında, Danıştay'ın bonozede lehine aldığı kararının hükümeti bağladığını vurgulayarak 3 bin 625 bonozedenin parasının, 30 günlük yasal süre beklenmeden ödenmesini istedi. Koç, off-shore'zedeler için Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları başvurunun da aynı yönde sonuçlanacağına inandıklarını sözlerine ekledi.
Hükümetin, İmarzedelerin parasının ödenmesine dair yasayı Meclis'ten geçirirken, 'ticari' hesapları da kapsama aldığına dikkat çeken Koç, hükümetin bu 'tacirleri' açıklamasını istedi. Haluk Koç, insanların dini duygularını istismar edip din adamlarını da kullanarak faizsiz para toplayan holdinglerle ilgili SPK'nın yaptığı suç duyurularının savcılarca takip edilmesini istedi.
Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, 19 Aralık'ta İmarbank'a el konulmadan bir gün önce dahi olsa tahvil alanların hesabını kapatıp, mevduata dönüştüren 3 bin 625 bonozedenin parasının ödenmesi kararı aldı. Bu tutarın 100 trilyon lira olduğu belirtiliyor.