CHP 'bütçe'nin peşinde

CHP, 2006 Bütçe Yasası'nın 18 maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıcdaroğlu ve...

ANKARA - CHP, 2006 Bütçe Yasası'nın 18 maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıcdaroğlu ve Trabzon Milletvekili M. Akif Hamzaçelebi dün, iptal ve yürürlük durdurulmasına ilişkin istemlerini içeren dilekçeyi Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na verdi.
Kılıçdaroğlu, AKP hükümetinin Anayasa'ya aykırı olduğunu değerlendirdikleri kanunlar çıkardığını ve bu nitelikteki kanunlarla ilgili olarak CHP'nin bugüne kadar iptal ve yürürlüğün durdurulması istemiyle 70 başvuru yaptığını söyledi. AKP'nin Bütçe Yasası içinde olmaması gereken bazı düzenlemelerde ısrar ettiğini savunan Kılıçdaroğlu AKP 'ben dilediğini yaparım' edasıyla bunları yapıyor. Biz de Anayasa'ya aykırı olduğunu düşündüğümüz için Yüce Mahkeme'ye başvuruyoruz" dedi.
CHP'nin dilekçesinde, AKP hükümetinin bütçe dışında olması gereken konuları bütçe kanunu içinde düzenlemesinin Anayasa'nın 161. maddesine aykırı olduğu belirtildi. Dilekçede, 2006 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nun, Anayasa'nın 2, 6, 7, 8, 11, 87, 88, 89 ve 161. maddelerine aykırılığı saptanan 18 maddenin iptalleri için yürürlüğün durdurulması talep edildi.