CHP: Galataport ve Tüpraş pisliğini temizle

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "CHP ancak çöp üretir" sözlerine CHP'den sert tepki geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, "Başbakan, CHP'ye saygısız bir üslupla sataşmayı...

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "CHP ancak çöp üretir" sözlerine CHP'den sert tepki geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, "Başbakan, CHP'ye saygısız bir üslupla sataşmayı bir kenara bıraksın da Tüpraş ve Galataport gibi özelleştirmelerin arkasındaki pisliği temizlesin" dedi.
Özyürek dün yazılı bir açıklama yaparak Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Rize'deki konuşmasında CHP'ye yönelik sözlerini eleştirdi. Özyürek şöyle dedi: "Başbakan Tayyip Erdoğan, Pazar-Hemşin yolunda çöp birikintilerini bahane ederek, CHP zihniyeti hakkında saygısız ve sorumsuz bir üslupla konuşmuş. Öyle anlaşılıyor ki AKP zihniyeti yolsuzluk üreten, çamur atan sorumsuz bir zihniyet haline dönüşmeye başladı. Özelleştirmenin arkasındaki pislikler ortaya döküldükçe, Başbakan'ın sinirleri bozulmakta ve bir başbakana yakışmayan üslupla konuşmaktadır. Başbakan CHP'ye saygısız bir üslupla sataşmayı bir kenara bıraksın da Tüpraş ve Galataport gibi özelleştirmelerin arkasındaki pisliği temizlesin. Türkiye'ye yakışmayan bu zihniyet, AKP'nin bu zihniyetidir."
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Erdoğan'ın Rize'de sarfettiği sözlerin, CHP'ye olan hıncını ifade ettiğini söyledi.
Rize'de çöpün önemli bir sorun olduğunu ve AKP'li Ardeşen Belediye Başkanı Mümtaz Sinan'ın başkanlığında belediyelerin oluşturduğu bir çöp birliği kurulduğunu anlatan Anadol, AKP'li Ardeşen Belediyesi'nin çöplerini BM'nin koruma altına aldığı Fırtına Deresi'ne döktüğünü iddia etti. AKP'nin yolsuzluk ve terör ürettiğini de öne süren Anadol, "İlk seçimde vatandaşlar Başbakan'ı tarihin çöp sepetine atacaklar, onun telaşı içinde" dedi.
Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sahte yeşil kartı olanları
'tilki' olarak nitelendirmesini de eleştiren Kemal Anadol,
bu açıklamalarının IMF heyetinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu'nu ziyaret ederek sosyal güvenlik tasarısının çıkmasını istemesi ile aynı güne denk gelmesine dikkat çekti. Getirilmek istenen sağlık sigortasını eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'ın 'kelle vergisi'ne benzeten Anadol, hükümetin IMF talimatıyla 'kelle vergi'sinin altyapısını hazırlamakla çalıştığını önü sürdü.