CHP hükümete Yılmaz'ı hatırlattı

CHP'nin, son özelleştirme ihalelerindeki yolsuzluk iddialarını araştırmak için oluşturduğu komisyonun başkanlığını yapan Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Tüpraş hisselerinin Ofer'e satışında Hazine'nin zararının 752 milyon dolar olduğunu iddia etti.

ANKARA - CHP'nin, son özelleştirme ihalelerindeki yolsuzluk iddialarını araştırmak için oluşturduğu komisyonun başkanlığını yapan Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Tüpraş hisselerinin Ofer'e satışında Hazine'nin zararının 752 milyon dolar olduğunu iddia etti. Özyürek, "Sonları Mesut Yılmaz gibi olacak, Yüce Divan'da yargılanacaklar. Bu sürecin Yılmaz'ın Türkbank ihalesini 'ayarlamasından' ne farkı var. Yılmaz da bunu yaparken bir gün Yüce Divan'da yargılanacağını düşünmemişti. Bunlar da bu dönem olmasa bile gelecek dönem mutlaka yargılanacaklar" dedi.
Özyürek, Devlet Bakanı Abdüllatif Şener ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan arasında tartışmalara yol açan Tüpraş'ın yüzde 14.76'sının Sami Ofer'e satışıyla ilgili yaptıkları incelemenin sonucunu değerlendirdi. Özelleştirme İdaresi'nin SPK'nın 1995 yılındaki tebliğine göre blok satışı duyurmadan yaptığına dikkati çeken Özyürek, "Ancak bu tebliğ 20.07.2003'te 39 No'lu tebliği ile kaldırılmış. Bu yeni tebliğde blok satışın duyurulması şartı var" dedi.
Özyürek, Koç-Shell ortaklığının 4.14 milyar dolara aldığı Tüpraş'ın yüzde 51 hissesinin özelleştirme ihalesine göre mukayese edildiğinde 14.76'lık hisse satışından Hazine'nin zararının 752 milyon dolar olduğunu öne sürdü. Özyürek, CHP'nin komisyon kurarak incelemeye aldığı Tüpraş'ın hisselerinin blok satışı, Galataport ve Kuşadası liman ihaleleri ile ilgili şu saptamalarda bulundu:
OFER'E BLOK SATIŞ BORSA FİYATININ ALTINDA: 7 Ocak 2005'te Özelleştirme Yüksek Kurulu 1 katrilyon liraya kadar blok satış kararı aldı. Bu karar doğrultusunda İMKB'de toptan satış yapılması kararlaştırıldı. Kimsenin haberi yok ama Global'in sahibi Mehmet Kutmanın bu satıştan haberi var. ÖİB'ye başvuruyor ve "Ben alıcı buldum" diyor, onlar da satıyorlar. ÖİB 1 Mart'ta duyuru yapıyor. 3 Mart'ta da İMKB'ye yazı gönderiyor. 'Bizim aracı kurumumuz İş Yatırım, alıcının Global Menkul' diyor. Ve hisseler 4 Mart'ta borsa fiyatından yüzde 10 daha aşağıdan 15.40'tan satılıyor.
SPK İNCELEME BAŞLATMIŞTI: Petrol-İş Sendikası satışın iptali için dava açıyor. Mahkeme ÖİB'ye 'Neden duyurmadınız?' diyor. ÖİB 7 Ocak tarihli ÖYK blok satış yetkisi kararını ve SPK'nın 1995 tebliğini gerekçe gösteriyor. Oysa 1995'teki tebliğ 2003 yılında 20 Temmuz'da 39 No'lu kararla kaldırıldı. Bunun üzerine SPK inceleme başlattı. Petrol-İş ise, Global'in yöneticileri Erol Göker, Mert Engindeniz, Mehmet Ali Deniz ve ÖİB yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak Maliye ÖİB yöneticilerinin yargılanması için izin vermedi.
752 MİLYON DOLARLIK ZARAR: Zorlu Grubu'na yapılan 1.3 milyar dolarlık satışın yargıda iptalinden sonra Tüpraş için yeniden ihale açılacağı halde neden yüzde 14.76 hisse için blok satış kararı alındı? İMKB'deki toptan satış süresi neden iki günle sınırlı oldu, başka alıcıların çıkmasına neden fırsat verilmedi? Son ihaleye göre Hazine 752 milyon dolar zarara uğratıldı.
GALATAPORT İHALESİ YASAL DEĞİL: Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na, Kıyı Kanunu'na açıkça aykırılık var. Şehrin silueti de mahvolacak. Ayrıca ihale şeffaf değil, kimseye haber verilmediği ve belirli bir gruba özel şartlar sağlandığı anlaşılıyor. Bu kanuna henüz karar verilmedi. Ama bu yöntemle ve koşullarda özelleştirilmesi kesinlikle düşünülemez. Herhalde bu ihaleyi yapamazlar gibi geliyor. İptal ederler. Etmezlerse bu konuda da harekete geçeceğiz. ÖİB'ye imar yetkisi veren kanun çıkartırlar. Bu kanunun iptalı için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduk. Tabiat Kurulu'nu ve belediyeleri hiçe sayan, belli insanlara rant sağlayan bir ortam yaratıldı.
ELİMİZDE KASET VAR: Mehmet Kutman, Kuşadası Limanı ihalesini 2003'te 27 milyon dolara aldı. Denizi doldurarak 6 bin metrekarelik iş merkezi yapıyor. Bunu da bir yönetmeliğe dayandırıyor. İş Danıştay'a gidiyor. Bu yönetmeliği Danıştay iptal ediyor. Kutman 19 Ocak 2005'te mülki amirlerin de olduğu herkese açık bir toplantıda, "Bunlar önemli değil. Bu kanunlar çıkar, genelgeler, yönetmenlikler bir gün kanuna dönüşür" diyor. Bu konuşmayı bizim arkadaşlarımız daha sonra inkâr etmesin diye kasede alınıyor. Bu konuşmadan bir süre sonra bu hükümet bu kanunu çıkarıyor. Hükümet tepki göstererek katılmadığımız 3 Temmuz 2005'te gece yarısı Kıyı Kanunu'nda değişikliğe gidiyor. Partimiz daha sonra bu değişikliğin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gitti. Halen yargı süreci devam ediyor. Bu değişiklik Anayasa'nın 43. maddesine açıkça aykırıdır.
Bu arada Global Yatırım Holding'in sahibi Mehmet Kutman Kuşadası Limanı ile ilgili iddialara karşı yazılı açıklamada bulundu. Kutman, "Bahsi geçen bu kanun tüm kıyı şeridindeki liman ve marinalar için geçerli olup şirketimize mahsus özel bir düzenleme değildir" dedi.
MECLİSSORUŞTURMA ÖNERGESİ VERİLECEK: Tüpraş ve Kuşadası limanı ihalesinde hem görevi ihmal hem kötüye kullanma suçu işlendiğine inanıyoruz. Meclis açılınca önerge verip Meclis soruşturması isteyeceğiz. Bu olayın Mesut Yılmaz'ın Türkbank hisselerini 'ayarlamasından' hiçbir farkı yok. Yılmaz da o dönemde 'ayarlama' yaparken bir gün Yüce Divan'da yargılanacağını düşünmemişti. Bu özelleştirmelerle ilgili soruşturma önergesi vereceğiz. Bu, daha sonra gensoru önergesine de dönüşebilir.
İşte sözü edilen kaset
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kuşadası limanını kiralayan Mehmet Kutman'ın "Yönetmelik iptal edilirse kanun çıkarırız" sözlerinin yer aldığı kasedin ellerinde olduğunu açıklamıştı. İşte Baykal'ın sözünü ettiği kasetteki Kutman'a ait sözler: "Size söylüyorum, hukuki hakkımız. Onu zamanla mahkeme, hukuk, kanun bugün şey olan kanuna döner. Genelge, kanun şeklinde gelir. Barcelona'da da bu böyle. Her yerde böyle ve her yer değişiyor."
'Kutman Ege Denizi'ni de kiralamış'
Özyürek, Maliye Bakanlığı'yla Sami Ofer ve Mehmet Kutman arasındaki liman kiralama kontrat belgesini açıkladı. Belgede kiralanan şeyin, 'Ege Denizi', ne için kullanılacağı bölümünde 'limanın uzatılması ve dolgu alan' olduğuna dikkat çeken Özyürek "Artık Ege'de denize girmek için Kutman ve Ofer'den izin almak gerekir" dedi. Denizlerin kamu malı olduğunu belirten Özyürek, Kutman ve Ofer'in 6 bin metrekare denizde dolgu yapıp bir işmerkezi inşa ettiğini söyledi.
'Yüce Divan'ı da mı özelleştirecekler?'
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Tüpraş hisse satışına ilişkin iddiaları 'acıklı dedektif romanı' olarak nitelerken, hükümeti Yüce Divan için uyardı. Ağar, "Bu hükümet bu şartlar altında kendini kurtarabilmek için Yüce Divan'ı da mı özelleştirecek?" dedi. Ağar dün düzenlediği toplantıda şöyle konuştu: "Devlet makamında oturanlar görüşmelerini makamlarında tutanakla yapar. Önce 'Görüşmedim', sonra 'Görüştüm' diyorsunuz. Bu ne anlama geliyor?"
Bu ilişkiler çok konuşulacak


Büyütmek için tıklayınız

Yaklaşık bir aydır Türkiye'nin en önemli gündem maddesi olan özelleştirmelerle birlikte iki yabancı yatırımcı ismi de öne çıkmaya başladı. Ofer ve CanWest. Kanadalı medya devi CanWest partneri Global Menkul Değerler'in patronu Mehmet Kutman'la birlikte Uzan Medya Grubu'nun iki önemli radyosu olan Süper FM ve Metro FM'e en yüksek fiyatı teklif ederek Türk medya sektörüne girmeye hazırlanıyor. Bu arada kulislerde ise CanWest'in asıl hedefinin radyolar değil Star televizyonu olduğu konuşuluyor.
Ofer Grubu'nun ise Türkiye ile ilişkisi daha eskiye dayanıyor. Tüpraş'ın büyük tartışmalar yaratan ve halen mahkeme süreci devam eden yüzde 14.76 oranındaki hisselerini satın aldığı iddia edilen Ofer Grubu bunun dışında en son geçen hafta yapılan Galataport ihalesini kazandı. İhaledeki ödeme şekli ise tıpkı Tüpraş'ta olduğu gibi büyük tartışma yarattı. Ofer bunun dışında Kuşadası limanı, Gümüşsuyu'ndaki Park Oteli'ni de satın almıştı. Bu iki grubun Türkiye'deki partneri ise aynı... Global Menkul Değerler ve patronu Mehmet Kutman.
Mehmet Kutman iki şirkete de Türkiye'deki yatırımlarında ya ortak olmuş ya danışmanlık hizmeti vermiş...
Dün yayımlanan Referans gazetesindeki habere göre bu ilişkiler zincirinin dördüncü halkası ise Akol ailesi. Star radyoları olan Süper FM ve Metro FM'i satın almaya hazırlanan Pasifik ve CGS'nin kalıcı ortağı olduğunu açıklayan Fatih Akol bu sayede CanWest'le de Türkiye'de ortaklığa girmiş oluyor. Eşi Meltem Akol ise Sami Ofer'le yakın temas halinde. Meltem Akol, Sami Ofer'e ait Royal Caribbean Ortak Girişim Grubu'nun hukuk danışmanı, aynı zamanda Türkiye sözcülüğünü yapıyor.
Buna göre Yahudi asıllı Leonard Asper'in sahip olduğu medya devi CanWest ve İsrailli işadamı Sami Ofer neredeyse aynı dönemlerde Türkiye'deki yatırımları için Global Menkul'ün patronu Mehmet Kutman'ı danışman ve ortak olarak seçmiş. Benzerlik bu kadarla da kalmamış CanWest ortak olarak Fatih Akol'u, Sami Ofer ise hukuk danışmanı ve Türkiye'deki sözcüsü olarak eşi Meltem Akol'u seçmiş.