CHP, Lara Park'ı Meclis'e taşıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Başbakan Tayyip Erdoğan'ın otelinde tatil yaptığı Fettah Tamince'ye verilen Lara Kent Parkı ihalesinin hukuki temeli...

ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Başbakan Tayyip Erdoğan'ın otelinde tatil yaptığı Fettah Tamince'ye verilen Lara Kent Parkı ihalesinin hukuki temeli, ihale aşamasındaki siyasal müdahalelerin araştırılması amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi.
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, dün parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Lara Park ihalesiyle verdikleri araştırma önergesinin gerekçelerini açıkladı. 1992'de doğal Sit alanı ilan edilen Antalya Lara Park'ın, daha önce 49 yıllığına bir şirkete kiraya verilmesinin durdurulduğunu anımsatan Koç, şöyle dedi:
"Lara; ne Galataport'a, ne Kuşadası'na, ne de El Maktum'un kulelerine benziyor. Fazla tahrip olmamış, florası, endemik türleri ve sürüngen çamlarıyla, korunması gereken bir doğal mirastır. Sağ liberal yağma takımı, hangi siyasi parti iktidar olursa olsun, belirli bir çizgideki, hepsi onun hesabına pervane dönen takım, emellerinden vazgeçmedi ve 17 Ağustos'ta 22 milyon 720 bin YTL'ye Fettah Tamince'ye kiralandı."
Koç, ihaleyi alan 1972 doğumlu işadamı Tamince'nin, bir gazete röportajında, "Tayyip beyin adamıyım, çünkü doğru işler yapıyor. Tanıyınca âşık oldum. Bana destek oluyor. Tanıdığımdan beri haftanın üç- dört günü onu rüyamda görüyorum" dediğini anımsattı. Koç, Lara'da Disneyland yapılmak istendiğini söyleyerek, Disneyland'ın doğal zenginlikleriyle önemli dokulardan biri olan Lara yerine Kepez'in üstünde uygun alanlar bulunduğunu belirtti.