CHP 'mali tatil' için yasa teklifi verdi

CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek ile 16 arkadaşı, vergi daireleri ve sosyal güvenlik çalışanlarıyla muhasebeci ve mali müşavirlerin düzenli tatil yapamadıkları gerekçesiyle...

ANKARA - CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek ile 16 arkadaşı, vergi daireleri ve sosyal güvenlik çalışanlarıyla muhasebeci ve mali müşavirlerin düzenli tatil yapamadıkları gerekçesiyle, 1-31 Ağustos arasının 'mali tatil' olması için yasa teklifi verdi.
AKP de mali tatil fikrine sıcak bakıyor. TBMM Başkanlığı'na dün sunulan teklifin gerekçesinde, 'mali tatil' uygulamasına geçilmesi için TÜRMOB Genel Kurulu'nda konuşma yapan Başbakan Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın mutabık kalmalarına ve Erdoğan'ın söz vermesine karşın hükümetin tasarı hazırlamadığı belirtildi. Teklif yasalaşırsa, ağustos ayında verilmesi gereken vergi beyannameleri ve diğer bildirgeler, eylüle ertelenecek. Ağustosta ödenmesi gereken her türlü vergi, resim ve harçlar da eylülde verilecek. AKP'nin Merkez Karar ve Yürütme Kurulu toplantısında konunun gündeme geldiği, Erdoğan'ın bu konuda düzenleme talimatı verdiği öğrenildi.