CHP Şener'e Ofer'i sordu

Ofer'in, Tüpraş ihalesi öncesinde aldığı hisselerle bir anda yüzlerce milyon dolar kâr etmesi ve son olarak Galataport ihalesine Global Yatırım ile ortak girerek çok yüksek fiyat vermesi Meclis gündemine taşındı.

ANKARA - Ofer'in, Tüpraş ihalesi öncesinde aldığı hisselerle bir anda yüzlerce milyon dolar kâr etmesi ve son olarak Galataport ihalesine Global Yatırım ile ortak girerek çok yüksek fiyat vermesi Meclis gündemine taşındı.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın Ofer şirketi ile yakınlığı olup olmadığını sordu. CHP'li Sevigen, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği yazılı soru önergesinde; "Ben olsam bu fiyata satmazdım" diyerek Ofer'e Global Menkul Kıymetler aracılığıyla yapılan Tüpraş'ın satışına karşı gösterdiği tepkiyi anımsattı.
'Maymun sizi üzdü mü?'
Bakan Şener'den Bakanlar Kurulu'nun satıştan haberi olup olmadığını açıklamasını isteyen Sevigen, İsrail gazetelerinin Tüpraş hisselerini alış şeklini eleştirdiği Ofer Grubu için "Sadece İsrail'de değil, dünyada hükümetleri maymuna çeviriyor" ifadesini kullandığını anımsattı. Sevigen'in Şener'e yönelttiği sorular şöyle:
"İsrail gazetelerindeki 'Maymuna çevrilmiş hükümet' sözü sizi incitti mi, incitmedi mi? Ofer şirketi ile Tayyip Erdoğan ve Kemal Unakıtan'ın çok özel yakınlığı olduğu iddiaları doğru mu?
Ofer'e satılan hisselerin acele getirilmesinde, Ofer şirketinin veya aracı firmanın kabine üyelerinden bazılarıyla yakınlığının ilgisi var mıdır? Varsa bu kabine üyesi veya üyeleri kimlerdir? Konuyla ilgili basın açıklamanızda Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık satışının bazı kişileri zan altında bıraktığını belirtmiştiniz? Zan altında kalan kişiler Başbakan Erdoğan ve Unakıtan mıdır? Özelleştirmelerden kaynaklanan pis kokular sizi rahatsız ettiği gibi hükümetinizde veya partinizde bundan rahatsızlık duyan başkaları da var mıdır? Elinizde konuyla ilgili daha fazla bilgi ve belge olduğu anlaşılıyor. Bunları açıklamayı düşünüyor musunuz?"