CHP: Serdengeçti yeniden atansın

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin yeniden aynı göreve getirilmesini istedi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin yeniden aynı göreve getirilmesini istedi. Baykal CHP Genel Merkezi'ndeki Parti Meclisi toplantısına girişte Merkez Bankası başkanı atanmasına ilişkin 'AKP'yi konuyu yüzüne gözüne bulaştırmak'la suçlayarak şöyle konuştu:
"MİT başkanları bile böyle atanmaz. Bakanlar Kurulu üyelerine Merkez Bankası konusunda gözü kapalı, boş kararnameye imza atmak yakışır mı? Kime teklif edildi onu dahi bilmiyoruz. Önerilen ismin Merkez Bankası başkanı olarak atanması sağlanamıyorsa zararın neresinden dönülse kârdır. Ben hükümetin bu tablo karşısında makulü biraz gecikerek de olsa yakalamasına, eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'yi derhal yeni bir kararnameyle Merkez Bankası Başkanı olarak Çankaya'ya göndermesi gerektiğine inanıyorum. Bu rahatlatır, sıkıntıyı aşmamıza yardımcı olur. Başbakan, köşeye sıkışınca liyakat diyor. Liyakatsa liyakatlı olanı bu, denenmiş.
Bunun önünde ne gibi engel var? 'Hayır ben kendi masonik ilişkim içinde birini getireceğim' diyorsanız, inat, ısrar içindeyseniz yanlış bir şey söylüyorsunuz demektir. Başbakan'ın locasından birisi atanacak, yanlış."