CHP, Tekel'i Meclis'e taşıdı

CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı, Tekel'in alkollü içecekler bölümünün özelleştirilmesini TBMM gündemine taşıdı.

ANKARA - CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı, Tekel'in alkollü içecekler bölümünün özelleştirilmesini TBMM gündemine taşıdı. Gazalcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesinde, ihale kazanan firmaya 100 trilyon liralık kaynak aktarılıp aktarılmadığını sordu. Yüksek Denetleme Kurulu'nun 2003 Tekel raporunda kaynak aktarmaya yer verilip verilmediğinin açıklanmasını isteyen Mustafa Gazalcı, alkollü içecekler bölümünün Tekel'e olan 307 trilyon liralık borcunun silinip silinmediği sorusunu da yöneltti.
Öte yandan Mey İçki A.Ş tarafından yapılan açıklamada, devletin zarara uğratıldığı iddialarına ilişkin, "Şirketin, kendisi dışında gelişen bu alımlarla ilintilendirilerek haksız kazanç sağlamış gibi gösterilmek isteniyor" denildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
"Fabrikalarımızda Tekel döneminde de çalışmakta olan arkadaşlarımız görevlerini halen sürdürmektedir. Genel müdürümüz Esen Ataay da tıpkı diğer çalışanlar gibi aramıza katılmış olup bu görevini sürdürmekte."
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da, Tekel Alkollü İçkiler Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin özelleştirilme uygulaması sırasında herhangi bir şirket lehine haksız biçimde aktarılan bir kamu kaynağı olmadığını ve yasalara aykırı herhangi bir işlemin tesis edilmediğini kaydetti.
Özelleştirilen Alkollü İçecekler'in Tekel'e olan 307 trilyonluk borcunun silinerek Mey İçki'ye avantaj sağlandığı, genel müdür Ataay'ın da hammadde alımıyla Mey İçki'ye menfaat sağladığı önü sürülmüştü.