CHP Tüzmen'in peşini bırakmıyor

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, daha önce rüşvetle ve viskicilere imtiyaz sağlamakla suçladığı Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'i bu kez de...

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, daha önce rüşvetle ve viskicilere imtiyaz sağlamakla suçladığı Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'i bu kez de 'akaryakıt kaçakçısı olduğu tespit edilen firmalara faaliyet izni vermekle' suçladı.
Anadol, dün düzenlediği basın toplantısında gümrük müfettişlerinin, Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği yedi dosya hakkında bilgi verdi. 23 ve 24 Mart 2006 tarihli soruşturma raporlarına atıfta bulunan Anadol, yedi şirketin Irak Devlet Petrol Pazarlama Kurumu'na (SOMO) ihraç etmek üzere İskenderun'dan LPG aldıklarını ve bunu yasadışı bir şekilde Türkiye'de bırakıp Irak'a su götürdüğünü anlattı. Bu firmalar hakkında Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nun 'teşekkül halinde kaçakçılık' ve TCK'nın 'evrakta sahtekârlık' hükümleri uyarınca takibat talep edildiğini anımsatan Anadol, Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan bu firmaların izinlerinin durdurulduğunu ifade etti. Anadol, dokunulmazlığın arkasına saklanmakla suçladığı Tüzmen'e, ilgili kuruluşlara gönderilen yazıların yanıtı beklenmeden yeniden akaryakıt ihraç izninin nasıl verildiğini sorarak, "Bu firmaların sahipleri ve ortakları kimlerdir?" diye konuştu.
Tüzmen: Asılsız, ciddiyetten uzak iddia
Yazılı bir açıklama yapan Kürşad Tüzmen ise Kemal Anadol'un ciddiyetten uzak iddialarını sürdürdüğünü belirterek, "Sayın Anadol, adeta bitpazarında bile satılamayan çürük malları pazarlamaktadır" dedi.