CHP: Yabancı için yüzde 30 sınır konulsun

Gelişmiş ülkelerin de bankacılıkta yabancı sermayeye sınır koyduğunu savunan CHP, Türkiye'de hükümetin bu konuda rotasının bozuk, kafasının karışık olduğunu ileri sürdü.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Gelişmiş ülkelerin de bankacılıkta yabancı sermayeye sınır koyduğunu savunan CHP, Türkiye'de hükümetin bu konuda rotasının bozuk, kafasının karışık olduğunu ileri sürdü. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu koordinatörlüğünde milletvekilleri Mustafa Özyürek, Oğuz Oyan, Bihlun Tamaylıgil, Kemal Kılıçdaroğlu ve Gürel Ergin gibi ekonomi kurmaylarınca hazırlanan aylık Ekonomi Bülteni'nin ağustos sayısında, bankacılık sektöründeki yabancı sermaye artışı ele alındı. Bültende, ulusal sermayenin finansal sektörün belkemiği olduğu belirtilerek, "Bankacılık sektöründe yabancı sermayeye sınırlama getirilmeli" denildi.
Bankacılık sisteminin yeni bir krize çanak tutmaması, bunun için de bankacılık sektöründe 'ulusal-yabancı' sermaye dengesine özen gösterilmesi gerektiği belirtilen bültende, ulusal bankacılık sisteminin ağırlıklı olarak yabancıların kontrolüne geçmesinin, önü alınması son derece güç sorunlar yaratacağı kaydedildi. Bültende, bankacılık sektöründeki yabancı payı için yüzde 30 sınır konulmasının, ulusal sanayi ve ekonominin sağlıklı gelişmesi için zorunluluk olduğu görüşü savunuldu.
Rota bozuk
Bültende, gelişmiş ülkeler sınır koyarken, şu ifadelere yer verildi: "İtalya kendi ulusal bankacılık sisteminde yabancıların payını yüzde 20 ile sınırlarken, birçok AB ülkesi sınırlamalar getirirken, IMF'nin kıskacındaki AKP hükümeti çelişkili ve konunun önemine son derece duyarsız bir tablo sergilemektedir" denildi. Gelişmiş ülkelerdeki yabancı bankaların sektördeki payının Almanya'da yüzde 4, İtalya ve Japonya'da yüzde 7, Fransa'da yüzde 10, Kore'de yüzde 12 olduğu kaydedilen bültende, bu oranın gelişmekte olan ülkelerden Meksika'da yüzde 88, Arjantin'de yüzde 49, Şili'de yüzde 54; AB'ye son katılan Polonya'da yüzde 60, Çek Cumhuriyeti'nde yüzde 82 olduğuna dikkat çekildi.
Yabancıların Türkiye'nin dokusunu anlayamayacağı, kriz çıktığında istihdamın yüzde 61'ini yaratan küçük ve orta boy işletmelerin arkasından çekilecekleri dile getirilen, yabancı bankaların genelde riski ulusal bankalara attıkları ifade edildi. Bültende, yabancı bankaların gittikleri gelişmekte olan ülkelerde global karlarını öncelikli görerek, krizlerde hızla faaliyetlerini azalttıkları ve kullandırdıkları kredileri geri çağırarak ekonomiyi daha büyük krize soktuklarının görüldüğüne dikkat çekildi.