CHP 'yeşil sermayezedeler' için yasa teklifi hazırladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek, 'yeşil sermaye' olarak bilinen holdinglere para yatırdıkları için mağdur olan vatandaşların sorununa çözüm bulunması amacıyla hazırladığı yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek, 'yeşil sermaye' olarak bilinen holdinglere para yatırdıkları için mağdur olan vatandaşların sorununa çözüm bulunması amacıyla hazırladığı yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Sermaye Piyasası Kanunu ile Türk Ticaret Kanunu'nun bazı maddelerinde değişiklik yapılmasını öngören teklif, yeşil sermaye holdinglerinin mağdur ettiği vatandaşlara çözümü amaçlıyor.
Yasa teklifi, "mevduat" niteliğinde para topladığı Sermaye Piyasası Kurulu'nca (SPK) tespit edilen anonim ortaklıklarla ilgili hak sahiplerinin belirlenmesi amacını güdüyor. Yasa, şirketin SPK tarafından yakın takibe alınması ve ortaklık faaliyetlerine müdahale edilebilmesi, gerçek hak sahiplerinin ve ortaklığa yatırılan para tutarının belirlenmesi ile mali durumu zayıfladığı SPK tarafından belirlenen ortaklıkların, Bakanlar Kurulu kararıyla 'Yatırımcıları Koruma Fonu'na devredilmesini içeriyor.
'Paralar geri ödenmeli'
Yasa teklifiyle ilgili yazılı açıklamada, Özyürek şunları kaydetti:
"Şirket ortaklığı ve faaliyet sonuçlarıyla ilişkilendirilmeksizin, toplanan paraların, 'mevduat' niteliği taşıması nedeniyle, bu tür anonim ortaklık yetkilelerinin topladığı paraların hak sahiplerine geri ödenmesi ve alacakların Hazine alacağı sayılması öngörülmüştür. Bankacılık sisteminde olduğu gibi, sermaye piyasası mevzuatına aykırı toplanan bu paraların, kişisel varlıklarını artırmak amacıyla, aile ve yakın çevrelerinde değerlendirmelerine imkân verilmemesi amaçlanmıştır. Bu süreçte Yatırımcıları Koruma Fonu'nun idari kararlarında, SPK üst yönetiminin söz sahibi olması öngörülmüştür."