CHP, YİD'leri takip edecek

CHP İstanbul Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Birgen Keleş, Sayıştay raporunda yer alan ve devletin 2.3 milyar dolar zararına yol açan yap işlet devret (YİD) ve yap işlet (Yİ) yöntemiyle kurulan...

ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Birgen Keleş, Sayıştay raporunda yer alan ve devletin 2.3 milyar dolar zararına yol açan yap işlet devret (YİD) ve yap işlet (Yİ) yöntemiyle kurulan ve işletilen santrallar konusunda TBMM'de Araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi.
CHP'li Keleş ve bir grup arkadaşı, TBMM Başkanlığı'na başvurarak TBMM Plan Bütçe Komisyonu'na sunulan Sayıştay raporu ile gündeme gelen YİD ve Yİ'lerdeki usulsüz uygulamalarla ilgili Meclis araştırması açılmasını istedi. Keleş, önergesinde 1980 sonrasında plansız ve programsız bir şekilde alınan kararlar sonucunda Türkiye'nin hem pahalı elektrik ürettiğini hem de dışa bağımlılığı giderek artan bir ülke haline geldiğini savundu. YİD ve Yİ yöntemleriyle yapılan ve işletilen santrallarla ilgili Sayıştaş ve Devlet Denetleme Kurulu raporlarının bulunduğunu anımsatan Keleş, söz konusu raporlarda santralların kuruluş ve işleyişindeki usulsüzlüklerden söz edildiğine dikkat çekti.
'Yasa çıkarmadan araştıralım'
Eletrik Piyasasi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun tasarısının TBMM Genel Kurulu'nda görüşüleceğini anımsatan CHP Milletvekili Birgen Keleş, enerji sektörü ile ilgili yeni kararlar alınmadan önce bir araştırma komisyonu kurularak yolsuzluk iddialarını ve varolduğu belirtilen milyar dolarlık zararı incelemesi gerektiğini belirtti.