CHP'den 64'üncü iptal davası

CHP, Meclis tatile girmeden hemen önce çıkarılan özelleştirme uygulamalarına ilişkin yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

ANKARA - CHP, Meclis tatile girmeden hemen önce çıkarılan özelleştirme uygulamalarına ilişkin yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, iptal başvurusunun ardından Anayasa Mahkemesi önünde yaptığı açıklamada, 64. iptal başvurusunu yaptıklarını söyledi. Koç, geçen 20 yılda özelleştirmenin 'kamu kaynaklarının el değiştirmesinin dışında, kamu maliyesine hiçbir somut katkı sağlamadığını' belirtti.
"Geçen süreçten ders almayanların IMF'ye verilen niyet mektubuyla ülkenin ekonomik bağımsızlığını etkileyecek taahhütlerde bulunduklarını" savunan Koç, şöyle konuştu: "26 Nisan 2005 tarihli stand-by anlaşmasının 33. paragrafı, teslimiyet paragrafıdır. Türkiye'de hiçbir siyasi iktidarın yeltenemediğine AKP yeltenmiştir. Bu paragraf, siyasi iktidarın dış baskılarla her türlü belgenin altına imza atabileceğinin göstergesidir. AKP iktidarı, 33. paragrafta Telekom, Tüpraş, Petkim ve Erdemir'in özelleştirileceğini taahhüt ediyor. 33. paragraf, AKP'nin Yüce Divan dosyaları olacak." Koç, özelleştirme yasasının iptalini istedikleri 5. maddesi ile değer tespit sonuçlarının duyurulmasının, devir sözleşmesinde yer alan yükümlülüklerin yerine getirilmesi sonrasına bırakıldığına dikkati çekti. Koç, bu düzenlemenin toplumun zamanında bilgilendirilmesine olanak tanımadığını savundu.