CHP'den gensoru atağı

Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresini 3 saate indirecek hızlı tren projesinin ikinci etap ihalesinin dördüncü sırada yer alan Çin-Türk konsorsiyumuna verildiği iddia edildi.

ANKARA - Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresini 3 saate indirecek hızlı tren projesinin ikinci etap ihalesinin dördüncü sırada yer alan Çin-Türk konsorsiyumuna verildiği iddia edildi. CHP Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu, TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, iddiaları Meclis'e getirdi.
Önergede, Eskişehir-İstanbul arası güzergâhın, İnönü-Vezirhan ve Vezirhan-Köseköy olarak iki kesime ayrıldığı, ancak her bölüm için ayrı teklif alınmasına karşın, iki ihalenin tek ihale gibi değerlendirildiği belirtildi. Vezirhan-Köseköy bölümü ile ilgili ihalede 436.2 milyon avroluk teklif varken, sekiz teklif içinde, altıncı sıradaki Çin ve Türk firmalarından oluşan CRCC-CMC-Cengiz İnş-İçtaş konsorsiyumunun 533.2 milyon avroluk teklifinin ihaleyi kazandığı vurgulanarak, "100 milyon avro pahalı teklif veren konsorsiyum neden tercih edildi" diye soruldu. Çin konsorsiyumunun sağladığı dış kredi şartlarının açıklanması istendi.
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Galataport ve Kuşadası Limanı ihaleleri ile Tüpraş'ın hisse satışında, 'ihaleye fesat karıştırdıkları' gerekçesiyle, Başbakan Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında gensoru önergesi vereceklerini açıkladı.