CHP'den 'Mavi Akım' gensorusu

CHP, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler hakkında, Hazine'yi doğalgaz alımlarında 2.6 milyar dolar zarara uğrattığı gerekçesiyle gensoru önergesi verdi.

ANKARA - CHP, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler hakkında, Hazine'yi doğalgaz alımlarında 2.6 milyar dolar zarara uğrattığı gerekçesiyle gensoru önergesi verdi. CHP Ankara Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem ve 23 arkadaşı dün TBMM Başkanlığı'na başvurarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler hakkında gensoru önergesi verdi.
Önergede, Güler Rusya'dan gaz alımında Hazine'yi zarara uğratmak ve bazı şirketlere mahsuplaşma ve tarife belirleme işlemleriyle haksız kazanç sağlamakla suçlandı. Bakan Hilmi Güler önergede görevi ihmal ile de suçlanıyor.
Rusya'dan iki ayrı hat ve farklı fiyat üzerinden yapılan gaz alımında 19 Kasım 2003 anlaşmasıyla 'tek fiyata' geçildiği anımsatılan önergede, Hilmi Güler'in 'anlaşmaları tek fiyata indirerek ülkeyi kâra geçirdiklerini' söyleyerek kamuoyunu yanılttığı ileri sürüldü. Batı hattında alınan gazın fiyatının indirildiği, ancak Mavi Akım'da fiyatların artırıldığı öne sürüldü. Gensoru önergesinin gerekçesinde şöyle denildi:
2.9 milyar dolarlık artış
"Batı hattından doğrudan Gazexport'tan alım, Kasım 2003'ten sonra 8 yıl sürecektir. Alınacak toplam miktarı ise 47 milyar metreküptür. İndirim metreküpte 9.81 dolardır. Turusgaz anlaşmasıyla 18 yılda 138 milyar metreküp gaz alınacaktır. İndirim 14.81 dolardır. Oysa Mavi Akım'da 24 yılda 342.5 milyar metreküp alınacaktır. Birim fiyat artışı 15.33 dolardır. Kasım 2003 değerleriyle Mavi Akım'da zarar 5.3 milyar dolar olup toplam zarar 2.9 milyar dolardır. Bakan gerçeği saklamaktadır."
Önergede, Teftiş Kurulu raporlarına, Cumhurbaşkanı'nın vetolarına karşın 'irticai faaliyetleri bilinen, liyakatsız, ehliyetsiz yandaşların, AKP'ye yakınlık tek ölçüt alınarak, Enerji Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının yönetimlerine yerleştirildiği' de öne sürüldü.