CHP'den Meclisi kilitleme manevrası

AKP'nin, bankacılık ve belediyeler tasarılarını hızla yasalaştırmak için Meclis İçtüzüğü'nü değiştirme girişimi, CHP'yi harekete geçirdi.

ANKARA - AKP'nin, bankacılık ve belediyeler tasarılarını hızla yasalaştırmak için Meclis İçtüzüğü'nü değiştirme girişimi, CHP'yi harekete geçirdi. Meclis'te daha etkin muhalefet için milletvekillerinin hafta sonu Ankara dışına çıkmaları yasaklandı.
AKP'de dün yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, Meclis çalışma takvimi ele alındı. IMF'nin istediği düzenlemelerden bankacılık tasarısının tatil öncesi yasalaştırılması kararlaştırılırken, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası tasarısının ise Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçirilip, yasalaştırılmasının yeni yasama yılına bırakılması görüşü ağırlık kazandı. MYK'da çok sayıda maddesi bulunan bankacılık ve belediyeler tasarılarının hızla yasalaştırılması için Genel Kurul'da bekleyen teklifin bugün yasalaştırılarak içtüzük değişikliğinin yapılması görüşü de benimsendi.
AKP'nin bu girişimi üzerine CHP yönetimi dün akşam saatlerinde, bugün sabah saat 10.00'da olağanüstü grup toplantısı yapma kararı aldı. Edinilen bilgiye göre toplantıda CHP milletvekillerinin Meclis tatile girene kadar Ankara dışına çıkmaları yasaklanacak. Bu karar doğrultusunda CHP milletvekilleri hafta sonu seçim bölgelerinde yapılacak il, ilçe kongrelerine katılamayacak. CHP'liler Genel Kurul'daki görüşmelere tam kadro katılarak başta İçtüzük değişikliği olmak üzere tüm tasarı ve tekliflere engelleme yapacak.