CHP'den Tüpraş için suç duyurusu

CHP Grup başkanvekilleri Ali Topuz, Kemal Anadol ve Haluk Koç, Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık hissesinin satışında "görevlerini kötüye kullandıkları" ve "ihaleye fesat karıştırdıkları" iddiasıyla...

ANKARA - CHP Grup başkanvekilleri Ali Topuz, Kemal Anadol ve Haluk Koç, Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık hissesinin satışında "görevlerini kötüye kullandıkları" ve "ihaleye fesat karıştırdıkları" iddiasıyla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında suç duyurusunda bulundu. Topuz, Anadol ve Koç, öğleden sonra Ankara Adliye Sarayı'na gelerek, suç duyurusu dilekçesini Müracaat Savcılığı'na teslim etti.
Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu ile bir süre görüştükten sonra açıklama yapan Topuz, AKP'nin sahip olduğu çoğunluk nedeniyle Meclis'in denetleme mekanizmalarının işletilmesinin mümkün olmadığını söyledi.
'Yargı işlemeli'
CHP'nin, Tüpraş'ın hisse satışı konusunda son çözüm yolu olarak yargıya başvurduğunu anlatan Topuz, "Yargı işlemedikçe, devlet işlemleri şeffaflık kazanmadıkça yolsuzlukla mücadeleden söz edilemez" dedi. Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık hissesinin, 28 Şubat 2005 tarihinde, alıcının talebi doğrultusunda ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın aynı günlü kararıyla satıldığını ifade eden Topuz, satışın Başbakan ve özelleştirmeden sorumlu bakanın onayı olmadan gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını savundu. Hisse satışında Başbakan ve Maliye Bakanı dışında ÖİB bürokratlarının da sorumluluğu bulunduğunu öne süren Topuz, "Müracaatımız işleme konulduktan sonra sorumlular adalete hesap verecek" diye konuştu.