CHP'li Hamzaçebi: Mali Kural'da hükümetle ortak çalışmaya hazırız

CHP'li Hamzaçebi: Mali Kural'da hükümetle ortak çalışmaya hazırız
CHP'li Hamzaçebi: Mali Kural'da hükümetle ortak çalışmaya hazırız

Hamzaçebi, Türkiye nin ekonomi ve maliye politikalarında öngörülebilirlik ve güvenilirlik sağlamaya yönelik bir düzenlemeye ihtiyacı vardır dedi. FOTOĞRAF: İSMAİL YEŞİLYURT / AA

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, bazı bakanların çekinceleri nedeniyle 2012'ye ertelenen Mali Kural'ın çerçevesini desteklediklerini belirtti. Hamzaçebi, 'Bu konuda hükümetle ortak bir çalışma yapmaya da hazırız, gereken desteği veririz' diyerek işbirliği çağrısında bulundu

ANKARA -  Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Mali Kural çerçevesini desteklediklerini belirterek, “Bu konuda hükümetle ortak bir çalışma yapmaya da hazırız” çağrısında bulundu.
CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, yaptığı yazılı açıklamada hükümete Mali Kural konusunda destek vereceklerini açıkladı. Mali Kural’ı desteklediklerine dikkat çeken Hamzaçebi, “Kamu yatırımlarını harcamalar dışında değerlendiren, uygulamanın izlenmesi ve denetimi konularında piyasalara güven veren bir yapıyı içeren Mali Kural çerçevesini CHP olarak destekliyoruz. Bu konuda hükümetle ortak bir çalışma yapmaya da hazırız” dedi.

Mali Kural’ı destekliyoruz
Mali Kural’ın dünyada 82 ülkede uygulanmakta olduğuna işaret eden CHP’li Akif Hamzaçebi, şunları söyledi:
Türkiye ’nin ekonomi ve maliye politikalarında öngörülebilirlik ve güvenilirlik sağlamaya yönelik bir düzenlemeye ihtiyacı vardır.
Bunun adı Mali Kural’dır. Aksi takdirde yeniden sıcak paraya bağımlı bir ekonomik döneme geri dönmüş oluruz. Ekonomide bunun işaretlerini görüyoruz. CHP olarak çerçevesi ile uygulamanın izlenmesi ve denetimi konularındaki düzenlemelerini eksik bulmakla birlikte, Mali Kural’ı ilke olarak desteklediğimizi ifade etmiştik. Bugün de aynı görüşteyiz. Mali Kural’ı destekliyoruz.”

Takvime uymadılar
Hükümeti ilan edilen takvime uymamakla suçlayan Hamzaçebi, şöyle dedi: “IMF ile imzalanmış olan Stand-By anlaşmasının 2008 Mayısında sona ermesinden sonra, hükümet uzun süre IMF ile tekrar bir Stand-By anlaşması yapacağı yönünde yarattığı bir beklenti ile piyasaları yönlendirdi.
Ancak IMF’nın Türkiye’nin oyalama taktiği nedeniyle, böyle bir anlaşmanın yapılmayacağı yönündeki açıklamasından sonra hükümet bu defa Mali Kural düzenlemesine gidileceğini açıkladı.
2010-2012 dönemine ilişkin Orta Vadeli Program’da Mali Kural’ın 2010 yılının ilk çeyreğinde yasalaştırılacağı ve 2011 yılından itibaren uygulanacağı belirtilmişti. Ancak ilan edilen takvime uyulmadı. Konuya ilişkin kanun tasarısı TBMM tatile girmeden önce Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek kabul edildi. Ancak Genel Kurul’da görüşülmediğinden yasalaşmadı.”
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, geçen hafta, ulaştırma ve bayındırlık gibi yatırım yapan bakanlıklarının çekinceleri ve itirazı nedeniyle Mali Kural’ın ertelendiğini belirtmişti.
Sanayi Bakanı Ergün, reformun 2012’de hayata geçirilebileceğini vurguladı. Ergün’ün bu erteleme açıklamasından sonra da Başbakan Yardımcısı ve ekonomi koordinasyonundan sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’ın bu konuda yalnız bırakıldığı eleştirileri de yapıldı.
Mali Kural yıllık bütçelerin uzun vadede yüzde 5 büyüme hedefi ve yüzde 1 bütçe açığı oranına göre hazırlanmasını öngören bir uygulama olarak biliniyor.
Bazı uzmanlar 2011 yılındaki seçimler öncesinde yaşanan ertelemenin hükümetin bu reformun arkasında durmadığını gösterdiğini belirtirken, bir kısmı da bütçenin zaten orta vadeli programa uygun olarak hazırlandığını ve reformda herhangi bir gecikmenin sıkıntı oluşturmayacağını belirtiyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarıysa Mali disiplinde yaşanacak bir gevşemenin ülkenin kredi notunu tehlikeye atabileceğinin altını çiziyor.

Oran: Nedeni seçim
Mali Kural’ın ertelenmesini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da, “Mali Kural ertelenmiştir, çünkü AKP Hükümeti 2011’de milletimizin parasını, milletimize hesap vermeden keyfince harcamak istemektedir’’ demişti. Oran, şunları kaydetmişti: “2010 yılındaki ekonomik büyüme ne yazık ki tamamen iç tüketim kaynaklı olmuştur. İthalat hızla artarken ihracatımızdaki katma değer hızla düşmektedir. 2010 yılının ilk yarısında dış ticaret açığının 2.5 kat artmasına sebep olan bu büyüme modeli sürdürülebilir değildir.
Üstelik bu sanal büyüme işsizliği de azaltmamaktadır. İşsizlik oranları yüzde 12’nin üzerinde kabul edilemeyecek yüksek seviyelere oturmuştur. Sürdürülebilir büyüme ancak iç tasarruf ve yatırımların artırılmasıyla sağlanabilir. AKP’nin ekonomik politikaları bunun tam tersi sonuçlar doğurmaktadır. Hükümetin Mali Kural’ı ertelemekteki tek amacının 2011’de rahat rahat seçim ekonomisi uygulamaktır.
Mali Kural ertelenmiştir, çünkü AKP hükümeti 2011’de milletimizin parasını, milletimize hesap vermeden keyfince harcamak istemektedir.” 

Mali Kural nedir, neden uygulanır?
Mali Kural ile bütçe dengesinin GSYİH’nın yüzde 1’i oranında açık verilmesi, büyümenin yüzde 5 olması öngörülüyor. Kuralla genel yönetim açığının GSYİH’ya oranı, önceki yıl genel bütçe açığının GSYİH’ya oranına belirlenen genel yönetim açık uyarlamasının eklenmesiyle hesaplanan tavanı aşamayacak.
Mali kural, mali politikanın belirlenmesinde harcama, gelir, bütçe açığı, faiz dışı denge gibi ekonomik bazı ekonomik büyüklüklere orta ve uzun dönemde belirli hedefler ya da sınırlamalar getirerek sürdürülebilir bir mali politika patikası ortaya koyan yasal düzenlemedir. Mali kuralın uygulanması neticesinde elde edilecek bazı faydalar: 
* Makroekonomik istikrarının sağlanması
* Mali politikanın ve hükümetin kredibilitesinin artması
* Uzun dönem sürdürülebilirlik hakkında bilgi vermesi
* Para politikasının etkinliğinin artması
* Seçim dönemlerindeki popülist politikaların önüne geçilmesi
* Bütçe oluşturulması sürecinde kaynakların daha etkin kullanılmasının sağlanması şeklinde sıralanabilir. Mali kuralın uygulamasının oluşturacağı dezavantajlardan biri ani dalgalanmalara karşı hızlı tepkiler verilememesidir.
(Radikal)