CHP'nin iddiası bu: Hükümet Cine 5 TV'yi de 'yandaşlarına peşkeş' çekecek

CHP'nin iddiası bu: Hükümet Cine 5 TV'yi de 'yandaşlarına peşkeş' çekecek
CHP'nin iddiası bu: Hükümet Cine 5 TV'yi de 'yandaşlarına peşkeş' çekecek
İDDİANIN SAHİBİ: CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, TMSF’nin, Cine 5 TV’nin satışı için 29 Kasım 2010 tarihinde ihale gerçekleştireceğini ilan ettiğini hatırlatarak, “Cine 5 TV’nin ucuza peşkeş çekilmesi ve yeni yandaş medya yaratılması operasyonunu durdurmalıdır” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, yaptığı yazılı açıklamada Cine 5 TV’nin satışının yalnızca ticari yönü olan bir olay olmayıp, siyasetin finansmanı ve demokrasi açısından da ayrıca önem taşıdığını belirterek, şöyle dedi:
“Cine 5 TV’nin satışının sürüncemede bırakılması ve sonradan 40 milyon ABD doları gibi düşük bir muhammen bedelle satışa çıkarılması akıllara bazı yeni sorular getirmektedir. TMSF, 2007 ve 2008 yıllarında Cine 5 TV’yi almak isteyen İngiliz Fonuna satmamıştı. Bu süreçte yapılan ihalelerde de Cine 5 TV’nin satışı gerçekleştirilememiştir.”

-“ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ AÇISINDAN UTANÇTIR”-
Bir ülkede demokrasinin işleyişinin en önemli göstergelerinden birinin basın özgürlüğü olduğuna dikkat çeken Anadol, şöyle dedi:

“Cine 5 TV’nin siyasi iktidarın borazanı haline getirilmesi, bu televizyon üzerinden yandaş gazetecilere kamu kaynaklarını aktarması, Türkiye ’de basın özgürlüğü açısından bir utançtır. TMSF’nin hiçbir makama hesap vermeyen, denetlenemeyen bir konuma taşınması siyasi iktidarın kirli işlerinin bir merkezi haline dönüştüğünü ortaya koymaktadır.

Ashmore adlı İngiliz Fonunun 2007 ve 2008 yıllarında Cine 5 TV’nin yüzde 51ini 50 milyon ABD doları ve 30 trilyona yaklaşan vergi borcunu ödeyerek satın almak istediği basın organlarına yansımıştı. Bu satışa onay vermeyen TMSF, bugün hangi gerekçelerle 2008 yılında verilen fiyatın çok altında, ancak vergi borçlarının karşılanabileceği bir bedel karşılığında, düşük faiz ve 5 yıl vade ile Cine 5 TV’yi satışa çıkarmıştır? 2007 yılından bugüne kadar ne değişmiştir ki Cine 5 TV’nin değeri düşmüştür? Cine 5 TV’nin satış sürecinde Hazine’yi zarara uğratanlar kimlerdir? Siyasi iktidarı çıkıp bu soruları yanıtlamaya davet ediyoruz. Siyasi iktidar derhal Cine 5 TV’nin ucuza peşkeş çekilmesi ve yeni yandaş medya yaratılması operasyonunu durdurmalıdır.”(ANKA)

bigPara.com