Christoph Leitl: Türkiye gibi ülkelerin yardımına ihtiyacımız var

Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) Başkanı Christoph Leitl, hep Çin'den, Çin'in büyümesinden bahsedildiğini belirterek, "Ama hiç kimse Türkiye'den bahsetmiyor, aslında Çin ile aynı büyüme oranlarına sahipsiniz.

İSTANBUL - Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) Başkanı Christoph Leitl, hep Çin'den, Çin'in büyümesinden bahsedildiğini belirterek, "Ama hiç kimse Türkiye'den bahsetmiyor, aslında Çin ile aynı büyüme oranlarına sahipsiniz. Büyüme oranınız muazzam. Bu büyüme oranı için Türkiye'yi tebrik ederiz" dedi.
Avusturya Ekonomi Odası'nın başkanı da olan Christoph Leitl, Eurochambres Başkanlık Divanı Toplantısının ardından, Birliğin Yönetim Kurulu üyesi ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Leitl, "Türk ekonomisi Avrupa'da mevcut, Avrupa'nın bir parçası. Bu da artık normal bir şey karşılanıyor. Türkiye'nin görüşleri, fikirleri, kavramları Avrupa'da hayata geçiriliyor" diye konuştu.
Eurochambres'a 43 Avrupa ülkesinin üye olduğunu, 1.500 odayı, 18 milyon şirketi ve 150 milyon istihdamı temsil ettiğini anlatan Leitl, şunları kaydetti: "Demek ki üstüne devasa sorumluluk düşüyor. Bizler Avrupa içinde nasıl hızlanacağımızı, nasıl büyümeyi teşvik edeceğimizi bulmak zorundayız. Amerika'da, Asya'da büyüme oldukça yüksek. Avrupa biraz geride kaldı. Bunu hızlandırmak, Avrupa'da büyümeyi artırmak durumundayız. Dolayısıyla Türkiye gibi ülkelerin yardımına ihtiyacımız var."
'Çin'i yakaladınız'
Başbakan Tayyip Erdoğan ve Sanayi Bakanı Ali Coşkun'un katıldığı toplantıda Türkiye'nin durumunu tartışma fırsatına sahip olduklarını dile getiren Christoph Leitl, şöyle konuştu:
"Bu kadar çabanız için, bu büyüme oranı için sizi tebrik ederim. Hep Çin'den bahsediyoruz, Çin'in büyüme oranlarını konuşuyoruz. Kimse Türkiye'den bahsetmiyor, ama aslında Çin ile aynı büyüme oranlarına sahipsiniz. Büyümeniz aynı derece hızlı. Bu muazzam bir şey. Gerçekten istikrar konusunda çok kararlı adımlar attınız. Enflasyon oranlarının düşürülmesi bunların arasında en önemlisi. Uluslararası inandırıcılığınızı, güvenilirliğinizi de artırdınız. Sayın Erdoğan'ın da dediği gibi bu güven sayesinde Türkiye'ye daha fazla direkt yabancı yatırım gelecek. Türkiye'nin çok iyi çerçevede koşulları var. Daha fazla yabancı yatırım hak eden bir ülke." Leitl, kendisinin Başbakan Erdoğan'a verdiği sözü de şöyle anlattı: "Sayın Başbakan'a söz verdim, sizin ülkenizin altyapı konusundaki, şirketlerle işbirliği konusundaki önceliklerinizi bütün üyelerimize ileteceğim."
Leitl, Avrupa'dan Türkiye'ye ne kadar yatırım geleceği sorusu üzerine şunları söyledi: "Sizler neyi geliştirmeyi arzu ediyorsanız, mesela özelleştirme, altyapının yeniden yapılandırılması. Burada yaratıcılık ve niteliklilik anahtar kavramları. Pek çok işbirliği imkânı var. Bazı sektörlerde ülkeniz çok know how sahibi. O zaman sizin AB'ye yatırım yapmanız gerekebilir. Bu da ikili bir şey. Dengeli olarak yürütülmek durumunda."