Chrysler iki yılda ayağa kalkacak

DETROIT- Zordaki Amerikan otomotiv devi Chrysler’in yüzde 35 hissesini şirketi kurtarmak ve kendi teknolojisini paylaşmak taahhüdüyle alıp yönetimi üstlenen İtalyan otomotiv devi Fiat 5 yıllık kurtuluş planını açıkladı.
Fiat’ın kaptan köşküne 2004 yılında sektörde tek bir günlük deneyimi olmadan çıkan ve şirketi kısa sürede toparlayan İcra Kurulu Bakanı Sergio Marchionne tüm gün süren basın toplantısında, uygulamaya başladıkları önlemlerle Chrysler’in 2 yıl içinde kar eder hale geleceğini açıkladı. Marchionne tasarruf önlemleriyle Chrysler’de maliyetleri önemli oıranda düşürdüklerini ifade etti. 

Motorlar değişiyor
Plan çerçevesinde yakıt tasarruf için Chrysler’in ürettiği ağır kamyonlarda  2010 yılının başında tasarruflu Fiat motorlar kullanılmaya başlanacak. Chrysler satamayan Dodge otomobillerini modernize edecek. 2013 yılında dört yeni Dodge modeli piyasaya sunulacak. Bunlardan ABD pazarı için geliştirilecek orta boy sedan Dodge’un dizaynını Fiat yapacak. Dodge markasını diriltme operasyonunda bu modelin önemli rolü olacak. Chrysler’in ABD pazarının bu en önemli bölümünde rekabetçi bir aracı bulunmuyor.  Chrysler, Jeep marka araçlarının satışını 2014 yılında 800 bine çıkartmayı planlıyor. Geçen yıl Chrysler 487 bin Jeep satmıştı. Şirket 2010 yılında da bayi ağını tüketici için daha cazip hale getirmek amacıyla 200 milyon dolarlık yatırım yapacak.
Bu arada Chrysler araçlarda Fiat motor kullanımı da yaygınlaştırılacak. Chrysler’in ürettiği motorların tüm araçlarda yüzde 84 olan ağırlığı 2014 yılında yüzde 12’ye inmiş olacak. (Reuters)